Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Matka biznesmena zamordowanego w Chinach apeluje o rekompensatę

0
Podziel się

Matka brytyjskiego biznesmena Neila Heywooda, z którego
śmiercią w Chinach związany był głośny proces Gu Kailai, żony wpływowego działacza partyjnego Bo
Xilaia, w swej pierwszej publicznej wypowiedzi zażądała od chińskich władz odszkodowania.

bEriiVkl

Matka brytyjskiego biznesmena Neila Heywooda, z którego śmiercią w Chinach związany był głośny proces Gu Kailai, żony wpływowego działacza partyjnego Bo Xilaia, w swej pierwszej publicznej wypowiedzi zażądała od chińskich władz odszkodowania.

W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu w dzienniku "Wall Street Journal" Ann Heywood podkreśliła, że po śmierci Brytyjczyka jego dwoje dzieci pozostało bez zabezpieczenia finansowego. "W wieku 8 i 12 lat są one szczególnie narażone na skutki koszmaru morderstwa ich ojca, ponieważ Neil był jedynym żywicielem rodziny, a także na niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa, jako że nie ma finansowego zabezpieczenia ich przyszłości" - podkreśliła.

Rozmówczyni gazety wyjaśniła, że do tej pory nie zabierała głosu, ponieważ nie chciała wprawiać chińskich władz w "niepotrzebne zażenowanie".

bEriiVkn

Dodała, że mimo prób kontaktu nie otrzymała do tej pory żadnej odpowiedzi od władz w Pekinie. Brytyjska ambasada potwierdziła, że kilka razy w imieniu rodziny Heywooda kontaktowała się z chińskimi władzami za pośrednictwem MSZ - ostatnio dwukrotnie w lipcu.

Za zabójstwo Neila Heywooda, do którego doszło w listopadzie 2011 roku w mieście Chongqing, została skazana Gu Kilai. W sierpniu 2012 roku usłyszała wyrok kary śmierci w zawieszeniu na dwa lata, co w praktyce oznacza, że kara zostanie zapewne zamieniona na dożywocie.

Zabójstwo Brytyjczyka, najprawdopodobniej na tle interesów biznesowych, doprowadziło do zachwiania kariery Bo Xilaia w czasie zmiany pokoleniowej na szczytach władzy w Chinach.

Bo, były prominentny polityk Komunistycznej Partii Chin (KPCh), został oskarżony o korupcję i nadużycie władzy w celu ukrycia przestępstwa popełnionego przez jego żonę.

bEriiVkt

Przed skandalem kierował strukturami KPCh w Chongqingu i był uważany za jednego z czołowych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli do ścisłego kierownictwa chińskiej administracji państwowej. Po ujawnieniu oskarżeń przeciwko niemu został zwolniony ze stanowiska i wykluczony z KPCh. (PAP)

ksaj/ ro/

14364713 14364750 arch.

bEriiVkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)