Notowania

Matosinhos pierwszym miastem przyjaznym daltonistom

Pierwsze znaki kodeksu ColorADD pojawią się na światłach sygnalizacji miejskiej, ułatwiając kierowcom cierpiącym na daltonizm poprawny odbiór wyświetlających się kolorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Rada miasta Matosinhos w północnej Portugalii przyjęła plan wdrożenia systemu identyfikacji kolorów w miejscach publicznych, tzw. ColorADD. Tym samym stanie się ono pierwszym miastem przyjaznym daltonistom w tym iberyjskim kraju.

Pierwsze znaki kodeksu ColorADD pojawią się na światłach sygnalizacji miejskiej, ułatwiając kierowcom cierpiącym na daltonizm poprawny odbiór wyświetlających się kolorów.

_ To bardzo ważny krok w realizacji misji naszego miasta, jaką jest tworzenie przestrzeni przyjaznej dla wszystkich jej mieszkańców i gości. Od kilku lat wprowadzamy różne rozwiązania służące temu, by nikt nie czuł się wykluczony z życia społecznego: poprawiamy krawężniki, podjazdy dla niepełnosprawnych i udrażniamy przejścia, do których dostęp miały tylko osoby sprawne fizycznie _ - powiedział Guilherme Pinto, burmistrz Matosinhos.

Według zapewnień władz portugalskiego miasta jeszcze w tym roku znaki systemu identyfikacji kolorów ColorADD pojawią się w budynkach użyteczności publicznej, na ulicznych tablicach przedstawiających mapę miasta oraz w pobliżu węzłów komunikacyjnych.

_ W dalszej kolejności nowy system zostanie wdrożony w miejscowych hotelach, obiektach sportowo-rekreacyjnych, teatrach oraz kinach, a także w szkołach i placówkach służby zdrowia _ - dodał Pinto.

Władze Matosinhos szacują, że osoby cierpiące na daltonizm stanowią 5 proc. mieszkańców gminy.

Autorem systemu identyfikacji barw ColorADD jest portugalski designer Miguel Neiva. W 2010 r. w szpitalu Sao Joao w Porto po raz pierwszy wprowadził on kodeks czarno-białych znaków graficznych odpowiadających 21 kolorom i ich odcieniom. W ub.r. zamiar wykorzystania tego systemu wyrazili organizatorzy letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się w 2016 r.

Daltonizm, zwany także deuteranopią, uniemożliwia prawidłowe odróżnianie kolorów. Schorzenie to uwarunkowane jest zazwyczaj genetycznie. W rzadkich przypadkach pojawia się na skutek stosowania leków lub uszkodzenia oka. Według historyków znanymi daltonistami byli m.in. malarze Vincent Van Gogh oraz Artur Grottger.

Czytaj więcej o sytuacji w Portugalii w Money.pl
Mają dodatkowy rok na redukcję deficytu Portugalia uzyskała od międzynarodowych wierzycieli dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB, co ma nastąpić dopiero w 2015 roku
Prezent od MFW i Brukseli dla Portugalii Lizbona dostała dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB.
Tagi: turystyka w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz