Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Matosinhos pierwszym miastem przyjaznym daltonistom

0
Podziel się

Pierwsze znaki kodeksu ColorADD pojawią się na światłach sygnalizacji miejskiej, ułatwiając kierowcom cierpiącym na daltonizm poprawny odbiór wyświetlających się kolorów.

Matosinhos pierwszym miastem przyjaznym daltonistom
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bDJEvmER

Rada miasta Matosinhos w północnej Portugalii przyjęła plan wdrożenia systemu identyfikacji kolorów w miejscach publicznych, tzw. ColorADD. Tym samym stanie się ono pierwszym miastem przyjaznym daltonistom w tym iberyjskim kraju.

Pierwsze znaki kodeksu ColorADD pojawią się na światłach sygnalizacji miejskiej, ułatwiając kierowcom cierpiącym na daltonizm poprawny odbiór wyświetlających się kolorów.

_ To bardzo ważny krok w realizacji misji naszego miasta, jaką jest tworzenie przestrzeni przyjaznej dla wszystkich jej mieszkańców i gości. Od kilku lat wprowadzamy różne rozwiązania służące temu, by nikt nie czuł się wykluczony z życia społecznego: poprawiamy krawężniki, podjazdy dla niepełnosprawnych i udrażniamy przejścia, do których dostęp miały tylko osoby sprawne fizycznie _ - powiedział Guilherme Pinto, burmistrz Matosinhos.

bDJEvmET

Według zapewnień władz portugalskiego miasta jeszcze w tym roku znaki systemu identyfikacji kolorów ColorADD pojawią się w budynkach użyteczności publicznej, na ulicznych tablicach przedstawiających mapę miasta oraz w pobliżu węzłów komunikacyjnych.

_ W dalszej kolejności nowy system zostanie wdrożony w miejscowych hotelach, obiektach sportowo-rekreacyjnych, teatrach oraz kinach, a także w szkołach i placówkach służby zdrowia _ - dodał Pinto.

Władze Matosinhos szacują, że osoby cierpiące na daltonizm stanowią 5 proc. mieszkańców gminy.

Autorem systemu identyfikacji barw ColorADD jest portugalski designer Miguel Neiva. W 2010 r. w szpitalu Sao Joao w Porto po raz pierwszy wprowadził on kodeks czarno-białych znaków graficznych odpowiadających 21 kolorom i ich odcieniom. W ub.r. zamiar wykorzystania tego systemu wyrazili organizatorzy letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się w 2016 r.

bDJEvmEZ

Daltonizm, zwany także deuteranopią, uniemożliwia prawidłowe odróżnianie kolorów. Schorzenie to uwarunkowane jest zazwyczaj genetycznie. W rzadkich przypadkach pojawia się na skutek stosowania leków lub uszkodzenia oka. Według historyków znanymi daltonistami byli m.in. malarze Vincent Van Gogh oraz Artur Grottger.

Czytaj więcej o sytuacji w Portugalii w Money.pl
Mają dodatkowy rok na redukcję deficytu Portugalia uzyskała od międzynarodowych wierzycieli dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB, co ma nastąpić dopiero w 2015 roku
Prezent od MFW i Brukseli dla Portugalii Lizbona dostała dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB.
bDJEvmFu
Źródło:
KOMENTARZE
(0)