Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mauretania zgodziła się na ekstradycję byłego szefa wywiadu do kraju

0
Podziel się:

Byłego szefa libijskiego wywiadu, nazywanego szarą eminencją reżimu Kadafiego, zatrzymano w Casablance

Mauretania zgodziła się na ekstradycję byłego szefa wywiadu do kraju
(PAP/EPA)

Władze Mauretanii zgodziły się na ekstradycję do Libii szefa libijskiego wywiadu w okresie rządów Muammara Kaddafiego, Abdullaha al-Senussiego (na zdj. z lewej), aresztowanego w weekend w stolicy Mauretanii. Senussi był poszukiwany przez Międzynawowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze.

Poinformował o tym fakcie wicepremier Libii Mustafa Bu Szagur. - _ Spotkałem się z prezydentem Mauretanii (Mohammedem uld Abd el-Azizem) i zgodził się on na deportację Senussiego do Libii _ - napisał Szagur na Twitterze.

Byłego szefa libijskiego wywiadu, nazywanego szarą eminencją reżimu Kadafiego, zatrzymano w nocy z piątku na sobotę na lotnisku w Nawakszut krótko po przylocie z Casablanki. Legitymował się fałszywym malijskim paszportem.

Od schwytania w listopadzie 2011 r. Saifa al-Islama, syna Muammara Kadafiego, 62-letni Senussi pozostawał ostatnim przedstawicielem libijskiego reżimu poszukiwanym przez MTK za zbrodnie przeciwko ludzkości. Jego żoną jest siostra wdowy po Kadafim.

MTK zarzuca Senussiemu odegranie kluczowej roli w realizacji planu Kadafiego i Saifa zmierzającego do stłumienia powstania w Libii. Senussi ma być odpowiedzialny za zabójstwa i prześladowania setek cywilów przez reżimowe służby bezpieczeństwa w Bengazi.

Zainteresowana ekstradycją byłego prominenta libijskiego reżimu była oprócz Libii również Francja. W 1999 r. sąd w Paryżu zaocznie skazał Senussiego na dożywocie za rolę, jaką odegrał w zamachu na samolot francuskich linii UTA w 1989 r. nad terytorium Nigru. W zamachu zginęło 170 osób, w tym 54 Francuzów.

O sytuacji w Libii czytaj w Money.pl
Szara eminencja reżimu w końcu aresztowana Abdullah al-Senussi, został zatrzymany wczoraj w nocy. Był poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze.
Obawia się linczu i uważa, że jest niewinny _ Prowadzimy rozmowy przez pośredników z Saifem al-Islamem Kaddafim, by zweryfikować, czy może on zostać przekazany Trybunałowi _ - poinformował prokurator Trybunału w Hadze.
Po śmierci Kaddafiego wyrzucą imigrantów? Domaga się tego Umberto Bossi, przywódca współrządzącej we Włoszech Ligi Północnej.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)