Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazoweckie: Władze Radomia chcą odbudować Bramę Krakowską

0
Podziel się:

Bramę Krakowską - jedną z trzech bram prowadzących do zabytkowego Miasta
Kazimierzowskiego w Radomiu - chcą odbudować władze miasta. W środę zaprezentowano zwycięski
projekt, który łączy elementy zabytkowe z nowoczesnymi rozwiązaniami w architekturze.

Bramę Krakowską - jedną z trzech bram prowadzących do zabytkowego Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu - chcą odbudować władze miasta. W środę zaprezentowano zwycięski projekt, który łączy elementy zabytkowe z nowoczesnymi rozwiązaniami w architekturze.

Ogłoszony w ubiegłym roku przez magistrat konkurs na koncepcję zabytkowego fragmentu Miasta Kazimierzowskiego wygrała Pracownia Architektury Opaliński z Krakowa.

Jak podkreślał autor koncepcji, Witold Opaliński, jej opracowanie było dużym wyzwaniem dla architektów, ponieważ nie przetrwała żadna konkretna informacja dotycząca bryły oryginalnej bramy.

"Chcieliśmy pokazać gabaryty i wysokość tej budowli, ale zwracając uwagę na to, co jest oryginalnie zachowane" - podkreślił Opaliński.

Koncepcja przewiduje odtworzenie Bramy Krakowskiej i fragmentu muru widocznego w sąsiednim zespole popijarskim, w którym obecnie znajduje się Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Odtworzona też zostanie tzw. droga krakowska, która prowadzi do radomskiego Rynku.

W wieży bramy miejskiej ma znajdować się taras widokowy. Obok powstanie niewielki hotel i restauracja.

Aby wyeksponować oryginalne i zabytkowe elementy, autorzy projektu nadali bramie prostą, elegancką formę. "Zastosowane w projekcie materiały mają nawiązywać fakturą i kolorystyką do fragmentów zabytkowych, ale jednocześnie poprzez swoją oczywistą odmienność - subtelnie podkreślić granicę między starym a nowym" - tłumaczył Opaliński.

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak powiedział, że do końca roku opracowany zostanie projekt rewitalizacji tego fragmentu Miasta Kazimierzowskiego.

Władze miasta chciałyby powierzyć realizację projektu prywatnemu inwestorowi wyłonionemu w drodze przetargu.

Brama Krakowska, podobnie jak i mury miejskie, została niemal w całości rozebrana na początku XIX w. Teren, który obejmuje koncepcja, stanowi fragment obszaru Miasta Kazimierzowskiego, lokowanego przez króla Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim w roku 1364. W tym miejscu zachowały się tylko nieliczne relikty dawnej zabudowy, m.in. fragment murów obronnych i zamku, kościół farny. (PAP)

ilp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)