Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowiecka komisja wydała trzy orzeczenia ws. odszkodowań dla pacjentów

0
Podziel się:

Mazowiecka komisja orzekająca czy uszczerbek na zdrowiu powstały u chorego
w szpitalu miał związek z działaniami niezgodnymi z aktualną wiedzą medyczną wydała trzy
orzeczenia. W żadnym z przypadków nie uznała wniosku pacjenta.

Mazowiecka komisja orzekająca czy uszczerbek na zdrowiu powstały u chorego w szpitalu miał związek z działaniami niezgodnymi z aktualną wiedzą medyczną wydała trzy orzeczenia. W żadnym z przypadków nie uznała wniosku pacjenta.

Wojewódzkie komisje orzekające o zdarzeniach medycznych zostały powołane pod koniec ubiegłego roku, zgodnie z przepisami ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Mają one ustalać, czy uszczerbek na zdrowiu pacjenta lub jego śmierć miała związek z działaniami niezgodnymi z aktualną wiedzą medyczną.

Jak dowiedziała się w poniedziałek PAP w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, na Mazowszu do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych od stycznia tego wpłynęło 17 wniosków, z czego 5 zwrócono wnioskodawcom z powodu braków formalnych.

Wnioski dotyczyły: śmierci (1 wniosek), uszkodzenia ciała (5), rozstroju zdrowia (4), uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia (4), zakażenia, uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia (3).

Komisja rozpatrzyła trzy wnioski - we wszystkich wydała orzeczenia o braku zdarzenia medycznego. Do rozpatrzenia pozostało jej 9 wniosków.

Działanie komisji ma skrócić czas oczekiwania na odszkodowanie - do kilku miesięcy; przed sądami takie sprawy trwają znacznie dłużej. Komisje orzekają o wysokości odszkodowania. Kwota ma być uzgadniana między wnioskodawcą a ubezpieczycielem szpitala.

Jeżeli doszło do zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, odszkodowanie może wynieść do 100 tys. zł, a w przypadku śmierci pacjenta jego spadkobiercy mogą otrzymać do 300 tys. zł. Osoby chcące ubiegać się o odszkodowania mogą składać wnioski do komisji - w każdym województwie jest jedna. Zgodnie z przepisami komisja może zajmować się tylko przypadkami, do których doszło po 1 stycznia 2012 roku. W starszych - pacjenci mogą zgłaszać swoje roszczenia na ogólnych zasadach.

W skład wojewódzkiej komisji wchodzi 16 członków. Są to osoby wskazane: przez Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwo Zdrowia, lokalne samorządy: lekarski, adwokacki, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych oraz organizacje społeczne działające na terenie województwa na rzecz praw pacjenta. (PAP)

pro/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)