Notowania

wiadomości
28.04.2011 15:00

Mazowiecka konserwator zabytków odwołana

Mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska została odwołana z funkcji. Wojewoda mazowiecki zarzuca jej m.in. chaotyczne działania i brak współpracy z nim. Jezierska uważa z kolei, że nie ma merytorycznych powodów jej dymisji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska została odwołana z funkcji. Wojewoda mazowiecki zarzuca jej m.in. chaotyczne działania i brak współpracy z nim. Jezierska uważa z kolei, że nie ma merytorycznych powodów jej dymisji.

Obowiązki mazowieckiego konserwatora zabytków pełnił będzie na razie Rafał Nadolny, dotychczasowy zastępca Jezierskiej.

Jak powiedziała PAP Jezierska, jej odwołanie podpisał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Pytana o to, czy poznała merytoryczne przyczyny odwołania, czego domagała się na wtorkowej konferencji prasowej, odparła: "Wiadomo że takich zarzutów nie poznam, bo ich nie ma". "Styl tego odwołania świadczy o odwołujących" - dodała.

"Nie wiem, jakie zarzuty wymyślą też po kontroli w urzędzie, która się w tym tygodniu skończyła. Słyszę zawsze to samo, m.in. że nie prowadzę +spójnej polityki+" - tłumaczyła.

Pytana o to, czy w ostatnich dniach kontaktował się z nią wojewoda Kozłowski lub ktoś z resortu kultury, zaprzeczyła. "Oni już dawno podjęli decyzję" - oceniła.

Zespół prasowy wojewody mazowieckiego potwierdził PAP w czwartek informację o odwołaniu Jezierskiej. "Po otrzymaniu zgody generalnego konserwatora zabytków, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, odwołał Barbarę Jezierską ze stanowiska mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wojewoda zwrócił się do Piotra Żuchowskiego, generalnego konserwatora zabytków, z prośbą o akceptację zasad przeprowadzenia postępowania konkursowego, mającego na celu wyłonienie kandydata na nowego MWKZ oraz o wskazanie przedstawiciela do komisji konkursowej" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Do czasu wyłonienia nowego konserwatora zabytków wojewoda powierzył obowiązki mazowieckiego konserwatora zabytków Rafałowi Nadolnemu, dotychczasowemu zastępcy Barbary Jezierskiej - poinformowano.

Jezierska od wielu miesięcy była w konflikcie z przełożonym - wojewodą Jackiem Kozłowskim. Pod koniec marca przedstawiciele 34 organizacji - m.in. Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami - podpisali się pod apelem do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego w obronie Jezierskiej.

Jak czytamy w opublikowanym na stronie urzędu oświadczeniu wojewody Jacka Kozłowskiego, "nieprawdą jest, że powody, dla których chce odwołać Jezierską, mają charakter osobisty (...) , są jedynie +natury ogólnej+".

Podając powody odwołania konserwator, wojewoda wymienia m.in. odmowę współpracy z przełożonym, brak jakiegokolwiek planu pracy bądź priorytetów i kryteriów podejmowanych decyzji, co - jego zdaniem - uniemożliwia dokonanie jakiejkolwiek oceny i zbadanie efektywności wykorzystania środków z budżetu wojewody.

Zdaniem wojewody Jezierska działała chaotycznie, w stylu ciągłego "gaszenia pożarów", nie współpracowała z innymi organami, m.in. stołecznym konserwatorem zabytków, czego skutkiem jest np. zburzenie zabytkowej parowozowni w Warszawie.

Kozłowski zarzucał Jezierskiej także koncentrację uwagi na zabytkach Warszawy i jej otoczenia, a tym samym zaniedbanie większości terenu województwa mazowieckiego. Według niego konserwator nie wspierała delegatur terenowych własnego urzędu. Skutkiem tego jest - według niego - zniszczenie karczmy w Korczewie, unikatowego w skali kraju zabytku budownictwa drewnianego.

Barbara Jezierska na stanowisko mazowieckiego konserwatora zabytków powołana została w maju 2007 r. przez ówczesnego wojewodę mazowieckiego Jacka Sasina. Zgodę na nominację wydał ówczesny wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Tomasz Merta. Nominację poprzedził konkurs na stanowisko wojewódzkiego konserwatora. W jego wyniku wyłoniono dwie kandydatury, w tym kandydaturę Jezierskiej.

Do momentu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza resortu kultury.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

agz/ abe/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz