Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mazowiecki NFZ: większość szpitali podpisała ugody ws. nadwykonań

0
Podziel się:

Większość mazowieckich szpitali podpisała zaproponowane przez NFZ ugody ws.
sfinansowania nadwykonań za 2012 r. - poinformował w poniedziałek dyrektor oddziału funduszu Adam
Twarowski.

bEDuilyZ

Większość mazowieckich szpitali podpisała zaproponowane przez NFZ ugody ws. sfinansowania nadwykonań za 2012 r. - poinformował w poniedziałek dyrektor oddziału funduszu Adam Twarowski.

"Ten proces zakończył się sukcesem, ponieważ wartość ugód na sfinansowanie nadwykonań za 2012 r. zawartych przez mazowieckie szpitale z NFZ Mazowsze to aż 81 proc. środków przeznaczonych na ten cel" - ocenił Twarowski na konferencji prasowej.

Przypomniał, że na początku sierpnia NFZ zaproponował przeznaczenie 59 mln zł uzyskanych z rozliczeń migracyjnych na sfinansowanie nadwykonań za 2012 r. w leczeniu szpitalnym oraz w przypadku świadczeń odrębnie finansowanych.

bEDuilzb

Jak informuje mazowiecki NFZ, świadczeniodawcy podpisali 111 ugód na łączną kwotę 45 mln 754 tys. 665 zł. Odmówiono podpisania 47 ugód na kwotę 6 mln 704 tys. 778 zł. 36 ugód na kwotę 3 mln 773 tys. 555 zł nadal nie odesłano, co według Twarowskiego może wynikać z oczekiwania na zgodę w tej sprawie od organu założycielskiego szpitala.

W ramach ugód NFZ Mazowsze w całości pokryje koszty poniesione przez mazowieckie szpitale w 2012 r. z tytułu procedur nielimitowanych, zapłaci za substancje czynne stosowane w programach terapeutycznych oraz za leki w programach lekowych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami NFZ Mazowsze zapłaci świadczeniodawcom 70 proc. za wszystkie świadczenia oznaczone w 2012 r. jako ratujące życie m.in. w zakresie leczenia szpitalnego.

Ponadto NFZ Mazowsze zapłaci świadczeniodawcom 60 proc. za wszystkie nadwykonania w: chemioterapii, onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, świadczeniach w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii naczyniowej (zaopatrzenie tętniaka aorty)
, neurologii (leczenie udarów), hemodializoterapii. Także 60 proc. zapłaci NFZ za nadwykonania dotyczące świadczeń dla dzieci.

bEDuilzh

Twarowski podczas konferencji zwrócił uwagę, że coraz więcej świadczeń zabiegowych, które mogą być wykonane zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i w ramach hospitalizacji, jest wykonywanych w poradniach. W porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku liczba procedur wykonanych w gabinetach zabiegowych wzrosła o 24 tysiące, przy jednoczesnym spadku procedur zrealizowanych w szpitalach o ponad 4,7 tys.

Jak dodał, mazowiecki NFZ skontrolował zasadność udzielania w szpitalach świadczeń, które są dużo wyżej wycenione w ramach hospitalizacji niż w ambulatorium. "Np. wartość wykonania echokardiografii w leczeniu szpitalnym to ponad 2,9 tys. zł, zaś w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej to 330 zł" - mówił Twarowski. Poinformował, że po kontroli zakwestionowano zasadność wykonania tej procedury w ramach hospitalizacji w 90 proc. przypadków.

Jak zapowiedział Twarowski, NFZ będzie dążył do przesunięcia wykonywania drobnych zabiegów w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej(AOS) zamiast w warunkach szpitalnych m.in. poprzez wydzielenie w kontraktach na przyszły rok puli pieniędzy na procedury zabiegowe w AOS.

"Pozwoli to na zwiększenie dostępności do świadczeń szpitalnych w przypadku poważniejszych zabiegów" - mówił Twarowski. Podkreślił, że zabieg wykonany w ramach poradni zabiegowej to także korzyść dla pacjenta, który nie stresuje się pobytem w szpitalu oraz nie jest narażony na zakażenia wewnątrzszpitalne. (PAP)

bEDuilzi

bpi/ abr/ jbr/

bEDuilzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)