Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowiecki NFZ zerwał kontrakt z jedną z klinik okulistycznych

0
Podziel się:

Mazowiecki oddział NFZ rozwiązał kontrakt z Sensor Cliniq na planowe
zabiegi okulistyczne - poinformował dyrektor oddziału Adam Twarowski. Wyjaśnił, że powodem było
pobieranie od pacjentów opłat za świadczenia gwarantowane w ramach kontraktu z Funduszem.

Mazowiecki oddział NFZ rozwiązał kontrakt z Sensor Cliniq na planowe zabiegi okulistyczne - poinformował dyrektor oddziału Adam Twarowski. Wyjaśnił, że powodem było pobieranie od pacjentów opłat za świadczenia gwarantowane w ramach kontraktu z Funduszem.

Twarowski w poniedziałek podczas briefingu poinformował, że decyzję o rozwiązaniu kontraktu podpisał w piątek po tym, jak ankiety od pacjentów potwierdziły, że klinika Sensor Cliniq w Warszawie pobierała opłaty za świadczenia gwarantowane.

"Ankiety wysłaliśmy do ponad trzech tysięcy pacjentów, którzy - według sprawozdań tej kliniki - mieli wykonane świadczenia w ramach kontraktu z NFZ" - wyjaśnił Twarowski. Jak poinformował, w 1547 przypadkach pacjenci potwierdzili, że w 2012 r. mieli wykonany u świadczeniodawcy zabieg operacyjny zaćmy i dokonali w związku z tym wpłaty na rzecz kliniki. Łączna wysokość dokonanych wpłat to ponad 1,6 mln zł. Dodał, że wielu pacjentów posiada rachunki potwierdzające dokonane wpłaty.

Twarowski zapowiedział, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa wyłudzenia złoży zawiadomienie do prokuratury.

Jak mówił Twarowski, mazowiecki oddział skontrolował klinikę po skardze jednej z pacjentek. Kontrola przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia potwierdziła zasadność skargi, więc Fundusz zwrócił się do pacjentów, którzy w 2012 r. mieli w tej klinice zabieg operacyjny zaćmy, z prośbą o informacje o udzielonych im świadczeniach. W sumie wysłano ponad 3,3 tys. ankiet.

"Analiza ankiet zwrotnych wskazała, że pacjenci dopłacali do świadczenia gwarantowanego, ponieważ musieli sami sfinansować koszt soczewki" - wyjaśnił dyrektor oddziału.

"Liczba udokumentowanych wpłat świadczy o tym, że pobieranie przez klinikę opłat za świadczenia gwarantowane było praktyką nagminną, stosowaną w całym okresie obowiązywania umowy" - podsumował Twarowski. Dodał, że wartość rocznego kontraktu to ok. 12 mln zł i jest to "bardzo duży kontrakt".

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z kierownictwem kliniki. Placówka na swojej stronie internetowej przedstawia się jako "jeden z wiodących w kraju ośrodków specjalizujących się w wykonywaniu operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z jednoczesnym wszczepieniem zwijalnej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej najnowszej generacji". (PAP)

bpi/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)