Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: 12. kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków w Płocku

0
Podziel się:

Na Zabytkowym Cmentarzu i Starym Cmentarzu w Płocku (Mazowieckie) rozpoczęła
się we wtorek dwudniowa kwesta na ratowanie najcenniejszych nagrobków, w tym grobów zasłużonych
mieszkańców miasta. To dwunasta zbiórka pieniędzy na ten cel.

Na Zabytkowym Cmentarzu i Starym Cmentarzu w Płocku (Mazowieckie) rozpoczęła się we wtorek dwudniowa kwesta na ratowanie najcenniejszych nagrobków, w tym grobów zasłużonych mieszkańców miasta. To dwunasta zbiórka pieniędzy na ten cel.

Wśród kwestujących są m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, lekarze i aktorzy. W organizacji zbiórki pomagają harcerze.

W Płocku z dotychczasowych kwest zebrano ponad 450 tys. zł. Dzięki temu odnowiono 29 grobów, w tym na Zabytkowym Cmentarzu, jednej z najstarszych polskich nekropolii, założonej w 1780 r., czyli 10 lat przed powstaniem warszawskich Powązek i 20 lat przed powstaniem Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Z około 230 zabytkowych nagrobków przetrwało 50, głównie z XIX wieku.

"Nasza kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków, w tym grobów zasłużonych mieszkańców miasta, to już +instytucja+. Najważniejsze jest to, że ludzie nadal chcą wykonać ten gest, angażując się w zbiórkę, wrzucając symboliczną złotówkę do puszki" - powiedział PAP Hubert Woźniak, dziennikarz, jeden z inicjatorów płockich kwest.

Celem tegorocznej kwesty jest renowacja grobowca małżeństwa Dąbrowskich - Adama, lekarza wojskowego, który zmarł w 1888 r. i Ludwiki, członkini płockiego Towarzystwa Dobroczynności, która zmarła w 1899 r. oraz nagrobka zmarłego w 1885 r. Juliana Kurowskiego, lekarza, któremu nagrobny pomnik ufundowali sami płocczanie.

"To wyjątkowe postacie w historii Płocka, zasłużone dla jego mieszkańców. Musimy dbać o pamięć o tych, którzy byli przed nami. To idea, która przyświeca naszym kwestom. Wspaniałe jest zaangażowanie kwestujących, którzy poświęcają swój wolny czas i wspaniała jest szczodrość ludzi, mieszkańców naszego miasta, ale także przyjezdnych" - powiedział PAP Jerzy Skarżyński ze Stowarzyszenia Starówka Płocka, które współorganizuje kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy w tym mieście.

Z pieniędzy uzyskanych podczas 11. poprzednich kwest na płockim Zabytkowym Cmentarzu odrestaurowano m.in. nagrobek zmarłego w 1841 r. pułkownika Jana Gugenmusa - żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i złotym krzyżem Virtuti Militari, syna nadwornego zegarmistrza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Z kolei na Starym Cmentarzu, założonym około 1870 r., dzięki zebranym funduszom, odnowiono m.in. nagrobki błogosławionego abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który zmarł w 1941 r. w hitlerowskim obozie w Działdowie, a także nagrobek Antoniego Broniewskiego - urzędnika bankowego i działacza Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, ojca urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego.

Z kwesty w 2010 r. odrestaurowano nagrobny pomnik rodziny Gruberskich: zmarłego w 1900 r. organisty i dyrektora chóru płockiej katedry Wiktora Gruberskiego, jego żony Wiktorii oraz dwojga ich dzieci - Zygmunta i Sabiny. Jest to również symboliczny grób Kazimierza Gruberskiego, trzeciego dziecka Wiktora i Wiktorii, który aresztowany przez NKWD trafił do sowieckiej niewoli i został stracony w 1941 r. (PAP)

mb/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)