Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazowieckie: 1400 kobiet skorzysta z darmowych badań w mammobusie Caritas

0
Podziel się

Niewiele ponad 1400 kobiet będzie się w tym roku
mogło przebadać w mammobusie Caritas Diecezji Radomskiej. To o
dwie trzecie mniej niż w ubiegłym roku - poinformował PAP w
poniedziałek zastępca dyrektora radomskiej Caritas ks. Grzegorz
Wójcik.

bEiweQkB

Niewiele ponad 1400 kobiet będzie się w tym roku mogło przebadać w mammobusie Caritas Diecezji Radomskiej. To o dwie trzecie mniej niż w ubiegłym roku - poinformował PAP w poniedziałek zastępca dyrektora radomskiej Caritas ks. Grzegorz Wójcik.

"Zgodnie z kontraktem podpisanym z Narodowym Funduszem Zdrowia mamy w tym roku skupić się na badaniach pacjentek z trzech powiatów: radomskiego, białobrzeskiego i grójeckiego, a nie jak do tej pory - z sześciu czy więcej" - wyjaśnił ks. Wójcik.

Dodał, że Caritas może przeprowadzać akcje badań profilaktycznych także na obszarze, który nie jest objęty kontraktem, ale po uprzednim porozumieniu z NFZ.

bEiweQkD

Pacjentki z innych powiatów, do których do tej pory docierał mammobus Caritas, będą w tym roku korzystały głównie ze stacjonarnych badań mammograficznych w miejscowych placówkach służby zdrowia.

W latach ubiegłych w mammobusie Caritas wykonywano średnio od 4 do 5 tysiąca badań rocznie. W 2008 roku mobilny mammograf dotarł do ponad 60 małych miast i wsi na Mazowszu.

Z danych mazowieckiego oddziału NFZ wynika, że na Mazowszu funkcjonuje obecnie 8 mammobusów, a około 40 placówek dysponuje stacjonarnymi aparatami do mammografii.

W ub. roku w ramach programu profilaktyki raka piersi przebadano prawie 80 tys. mieszkanek Mazowsza w wieku od 50 do 69 lat. Na badanie finansowane przez Ministerstwo Zdrowia z roku na rok zgłasza się coraz więcej kobiet. (PAP)

bEiweQkJ

ilp/ bno/ gma/

bEiweQle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)