Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazowieckie: 16 mln zł z UE na internet dla powiatu przysuskiego

0
Podziel się

Co czwarte gospodarstwo w powiecie przysuskim (woj. mazowieckie) będzie mieć
dostęp do bezpłatnego szerokopasmowego internetu, a 2 tys. najuboższych rodzin otrzyma laptopy.
Starostwo powiatowe pozyskało na ten cel 16 mln zł z UE.

bEhJsLsR

Co czwarte gospodarstwo w powiecie przysuskim (woj. mazowieckie) będzie mieć dostęp do bezpłatnego szerokopasmowego internetu, a 2 tys. najuboższych rodzin otrzyma laptopy. Starostwo powiatowe pozyskało na ten cel 16 mln zł z UE.

Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego m.in. wspierane są projekty przeciwdziałające wykluczeniu cyfrowemu e-Inclusion. Wartość całego przedsięwzięcia szacuje się na ponad 19 mln zł.

Zastępca kierownika wydziału pozyskiwania środków unijnych w starostwie powiatowym w Przysusze Zbigniew Kwiatkowski podkreślił, że powiat przysuski - jako jeden z nielicznych w Polsce - będzie objęty siecią na całym obszarze, dzięki czemu docelowo do internetu będą mogli mieć dostęp wszyscy mieszkańcy.

bEhJsLsT

Na początku projektem zostanie objętych 2,4 tys. najuboższych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, rodzin. Zakupionych zostanie 2 tys. komputerów, które trafią do beneficjentów. Z myślą o nich zorganizowane zostaną także szkolenia z obsługi komputera.

Kwiatkowski podkreślił, że powiat zbuduje własną sieć, by dotrzeć do wszystkich zakątków powiatu, nawet do takich wsi, gdzie jest tylko kilkanaście gospodarstw.

"Chcemy zlikwidować barierę w dostępie do edukacji dzieci wiejskich z najuboższych w porównaniu z ich rówieśnikami w dużych ośrodkach miejskich, gdzie internet staje się normą" - wyjaśnił. Dodał, że bardzo często dostęp do internetu na wsiach utrudnia bariera finansowa, którą dzięki programowi uda się zlikwidować.

Powiat przysuski zajmuje powierzchnię przeszło 800 km kw., zamieszkuje go ponad 40 tys. osób. (PAP)

bEhJsLsZ

ilp/ wkr/ bk/

bEhJsLtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)