Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: 19 tys. cudzoziemców otrzymało pozwolenia na pracę

0
Podziel się:

Około 19 tys. cudzoziemców otrzymało w 2010 r. w woj. mazowieckim
pozwolenia na pracę . Na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę zatrudnionych było 90
tys. cudzoziemców - poinformowała we wtorek Agnieszka Łuszczyńska z urzędu wojewódzkiego.

Około 19 tys. cudzoziemców otrzymało w 2010 r. w woj. mazowieckim pozwolenia na pracę . Na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę zatrudnionych było 90 tys. cudzoziemców - poinformowała we wtorek Agnieszka Łuszczyńska z urzędu wojewódzkiego.

Na podstawie oświadczenia składanego w urzędzie pracy przez pracodawcę przez 6 miesięcy mogą pracować Ukraińcy, Białorusini, Mołdawianie, Rosjanie i Gruzini. Cudzoziemcy, którzy chcą podjąć pracę na dłuższy okres, sami składają do urzędu wniosek o pozwolenie na pracę. Takie pozwolenie wydawane są na rok.

W 2010 roku do urzędu wojewody wpłynęło ponad 20 tysięcy wniosków o pozwolenie na pracę - niemal 40 proc. więcej niż w poprzednim roku. Jak powiedziała kierownik oddziału zezwoleń na pracę w mazowieckim urzędzie wojewódzkim Agnieszka Łuszczyńska, pozytywnie rozpatrzono 19 tysięcy z nich. Odmowna decyzja zapadła wobec cudzoziemców figurujących w wykazie osób niepożądanych (prowadzonym przez Urząd ds. Cudzoziemców). Łuszczyńska zaznaczyła, że około 40 proc. wniosków dotyczyło przedłużenia pozwolenia na pracę.

Wśród obcokrajowców najliczniej występujących o zezwolenia na pracę są Ukraińcy (36 proc. decyzji), Chińczycy (16 proc.) i Wietnamczycy (10 proc.). W dalszej kolejności - obywatele Białorusi (6 proc.), Nepalu (6 proc.), Indii (4 proc.), Turcji (3 proc.) oraz Bangladeszu (3 proc.).

Niemal 29 proc. zezwoleń wydano pracownikom wykwalifikowanym - tynkarzom, glazurnikom i zbrojarzom, zaś 11 proc. dotyczyło stanowisk kierowniczych (doradcy, eksperci) - powiedziała Łuszczyńska. Ponad 19 proc. cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenia na pracę, podjęło ją m.in. w budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym oraz w gospodarstwach domowych.

Łuszczyńska powiedziała, że najwięcej pozwoleń wydawanych jest w marcu-kwietniu oraz od października do grudnia.

Niektórzy cudzoziemcy pracują nielegalnie. Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie przeprowadził w 2010 roku 268 kontroli pracodawców i przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie 1356 cudzoziemców.

Nielegalnie zatrudnionych było 82 obcokrajowców, głównie obywateli Chin i Ukrainy - powiedział Tomasz Adamski, zastępca ds. Nadzoru Okręgowego Inspektora Pracy. 55 pracowników wykonywało pracę niezgodną z umową o zatrudnienie. 22 cudzoziemców pracowało w ogóle bez zezwolenia, a 14 podjęło zatrudnienie, będąc na terenie kraju nielegalnie. Za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca lub nieopłacenie za niego składek na Fundusz Pracy grozi kara 3 tys. zł grzywny.(PAP)

edom/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)