Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Etnograficzne warsztaty "Zielganoc na Kurpsiach"

0
Podziel się:

Kurpiowskie palmy dekorowane bibułowymi kwiatami i pisanki oklejane
sitowiem wykonywali uczestnicy zakończonych w środę w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
(Mazowieckie ) etnograficznych warsztatów wielkanocnych.

Kurpiowskie palmy dekorowane bibułowymi kwiatami i pisanki oklejane sitowiem wykonywali uczestnicy zakończonych w środę w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (Mazowieckie ) etnograficznych warsztatów wielkanocnych.

Przez 4 ostatnie tygodnie wzięło w nich udział ponad 1,4 tys. osób z województwa mazowieckiego, głównie z Ostrołęki i okolic. Ostrołęckie muzeum odwiedzały przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna, a także studenci i nauczyciele. Wszyscy pod okiem pracowników muzeum poznawali kurpiowskie tradycje wielkanocne.

Jak wyjaśniła PAP Grażyna Talarek z Muzeum Kultury Kurpiowskiej, warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. Poziom i zasób przekazywanej wiedzy był dostosowany do wieku uczestników. W części praktycznej np. przedszkolaki przy pomocy pracowników muzeum wykonywały jedną większą palmę, do której własnoręcznie wykonały bibułowe kwiatki. Wiciem palmy zajmowali się dorośli. Ale już dzieci w wieku szkolnym wykonywały małe palmy samodzielnie. "Wiele z tych palm było widocznych w kościołach w Niedzielę Palmową, a o to nam chodzi. Dzieci dowiadują się też na przykład, że palmy poświęconej w kościele nie można wyrzucić, można ją natomiast spalić" - podkreśliła Talarek.

Uczestnicy warsztatów uczyli się też m.in. dekorowania pisanek białym przypominającym gąbkę rdzeniem z sitowia oraz kolorową włóczką. Talarek tłumaczy, że to pisanki charakterystyczne dla okolic kurpiowskiej Puszczy Białej, czyli okolic Wyszkowa.

Sitowie jest zbierane jesienią w okolicach rzek przez pracowników muzeum, wydobywa się z niego środek, długie białe "nitki" rdzenia zawija w folię i przechowuje aż do wiosennych warsztatów. "Nie można tego tak łatwo zdobyć" - zauważyła Talarek. Sitowie i kawałki włóczki - według tradycyjnych wzorów - przykleja się do pisanki klejem wykonanym z mąki żytniej i pszennej.

W jedną z kwietniowych niedziel ostrołęckie muzeum w ramach praktycznych zajęć z udziałem twórców ludowych uczyło tradycji wielkanocnych także całe rodziny.(PAP)

kow/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)