Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Inauguracja projektu upamiętniającego powstanie styczniowe

0
Podziel się:

Koncert poświęcony Dionizemu Czachowskiemu, dowódcy powstania styczniowego w
regionie sandomierskim, zainauguruje w piątek w Niedabylu (Mazowieckie) ogólnopolski projekt
"Każdemu marzy się wolność" upamiętniający 150.rocznicę zrywu narodowego.

Koncert poświęcony Dionizemu Czachowskiemu, dowódcy powstania styczniowego w regionie sandomierskim, zainauguruje w piątek w Niedabylu (Mazowieckie) ogólnopolski projekt "Każdemu marzy się wolność" upamiętniający 150.rocznicę zrywu narodowego.

Uroczysta inauguracja obchodów odbędzie się w przededniu 203. rocznicy urodzin Dionizego Czachowskiego w Niedabylu - miejscowości, w której przyszedł na świat. Jak podkreślił autor projektu, muzyk Robert Grudzień, impreza ma na celu promocję - jego zdaniem nieco zapomnianej i często niedocenianej postaci Czachowskiego.

W programie imprezy, oprócz koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu Roberta Grudnia, zaplanowana jest prezentacja poezji i prozy poświęconej Czachowskiemu oraz prelekcja na temat jego dzieciństwa i rodziny. Z programem artystycznym wystąpią także uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu (w miejscowości tej Czachowski został ochrzczony). Udział w obchodach zapowiedzieli też potomkowie bohatera uroczystości.

Koncert w Niedabylu jest oficjalną inauguracją ogólnopolskiego projektu "Każdemu marzy się wolność", upamiętniającego 150. rocznicę powstania styczniowego. W ramach projektu w całej Polsce odbędzie około stu imprez. Będą one m.in. towarzyszyły festiwalom organowym organizowanym w Radomiu, Orońsku i w innych miejscowościach kraju, związanych z walkami podczas powstania styczniowego.

W ramach projektu zaplanowano także spektakle, warsztaty, promocje książek oraz "Rajd Rowerowy Szlakiem Dionizego Czachowskiego, bohatera powstania styczniowego".

Obchody zakończą się koncertem w Bukównie (Mazowieckie), gdzie został pochowany Dionizy Czachowski, który zginął 6 listopada 1863 r. w bitwie pod Jaworem Soleckim. W 1937 roku jego prochy przewieziono do Radomia i pochowano w mauzoleum.

Grudzień tłumaczył, że koncerty i spotkania związane ze 150. rocznicą powstania styczniowego ukażą tamte wydarzenia z perspektywy historii, muzyki i sztuk plastycznych. Adresowane są do melomanów, pasjonatów historii i młodzieży.

Powstanie styczniowe, antyrosyjski zryw niepodległościowy Polaków, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, po stronie polskiej wzięło w nim udział ok. 200 tys. osób. (PAP)

ilp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)