Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Odnaleziono fragmenty samolotu z II wojny światowej

0
Podziel się:

Fragmenty amerykańskiego samolotu Bell P-39 Airacobra, wykorzystywanego przez
radziecką armię w czasie II wojny światowej, wydobyto z podmokłej łąki nad Pilicą w Boguszkowie k.
Magnuszewa (Mazowieckie). Znalezisko trafiło do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Fragmenty amerykańskiego samolotu Bell P-39 Airacobra, wykorzystywanego przez radziecką armię w czasie II wojny światowej, wydobyto z podmokłej łąki nad Pilicą w Boguszkowie k. Magnuszewa (Mazowieckie). Znalezisko trafiło do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Samolot został zestrzelony nad Warką w 1944 r. przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Prawdopodobnie doszło do tego na przełomie lipca i sierpnia 1944 r., kiedy toczyły się walki w przyczółku warecko-magnuszewskim.

Jak powiedział PAP dyr. Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej Artur Buńko, które kierowało akcją wydobywania wraku, samolot nie zachował się w całości. "Odnaleźliśmy bardzo dobrze zachowany silnik, działo wraz ze śmigłem oraz dużą liczbę innych drobnych części rozbitej maszyny" - stwierdził Buńko.

Samolot został zestrzelony przez Niemców nad Warką. Spadł w okolicznej wsi Boguszków. Według dyr. muzeum, po uszkodzeniach maszyny widać, że było to silne uderzenie. "Ponieważ nie znaleźliśmy szczątków pilota, można domniemywać, że wyskoczył on z samolotu po ustabilizowaniu lotu, a maszyna spadła na ziemię" - wyjaśnił Buńko. Z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że na początku po wojnie przez jakiś czas samolot leżał na łące, a potem zapadł się w bagno. Aby wydobyć wrak, trzeba było wypompować wodę i zebrać muł.

Buńko podkreśla, że fragmenty amerykańskiego samolotu P-39 Airacobra to cenne znalezisko. Jak mówi, w Polsce nie ma żadnej tego typu maszyny.

Znalezione części trafiły do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które współfinansowało wydobycie samolotu. Tam zostaną poddane konserwacji i zabezpieczeniu przed dalszym zniszczeniem, a następnie udostępnione zwiedzającym. (PAP)

ilp/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)