Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Płock i dystrykt stolicy Mongolii chcą współpracować

0
Podziel się:

Prezydent Płocka (Mazowieckie) Andrzej Nowakowski i Purevdavaa Davaakhuu,
gubernator Bajandzurch jednej z dzielnic stolicy Mongolii - Ułan Bator, podpisali list intencyjny o
współpracy między samorządami.

Prezydent Płocka (Mazowieckie) Andrzej Nowakowski i Purevdavaa Davaakhuu, gubernator Bajandzurch jednej z dzielnic stolicy Mongolii - Ułan Bator, podpisali list intencyjny o współpracy między samorządami.

List podpisano podczas poniedziałkowej wizyty w Płocku mongolskiej delegacji.

Jak poinformował płocki Urząd Miasta, Bajandzurch, co po mongolsku znaczy "Bogate Serce" jest największym regionem Ułan Bator, zarówno pod względem terytorialnym, jak i liczby ludności - mieszka tam blisko 300 tys. osób, co stanowi 24 proc. mieszkańców mongolskiej stolicy.

"Nasze spotkanie świadczy o tym, że Płock wpisuje się w działania służące zacieśnianiu współpracy między naszymi krajami" - podkreślił Nowakowski podczas rozmów z delegacją z Mongolii. Przypomniał jednocześnie o poniedziałkowej wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i grupy polskich biznesmenów w Ułan Bator, gdzie podpisano wspólną deklarację o współpracy w zakresie górnictwa i maszyn górniczych.

Nowakowski podkreślił, że Mongolia jest już obecna w Płocku m.in. dzięki działalności klubu koszykarskiego MON-POL, którego założycielem i prezesem jest pochodzący z tego kraju Enkhbaatar Dambandarja. "Teraz mamy nadzieję na szerszą współpracę gospodarczą, kulturalną, a także w innych obszarach" - zaznaczył prezydent Płocka.

Gubernator Purevdavaa Davaakhuu przyznał, że działalność klubu MON-POL była jedną "z ważnych przesłanek do zawiązania bliższych relacji właśnie z Płockiem". Przedstawiając Bajandzurch, podkreślił, że zlokalizowanych jest tam ponad 12 tys. przedsiębiorstw, a region znany jest m.in. z rozwoju handlu, budownictwa, a także rolnictwa.

Bajandzurch - jak zaznaczył gubernator - to akademicki region Ułan Bator, gdzie ponad 27 tys. studentów zdobywa wiedzę na 37 prywatnych i państwowych uczelniach. Działają tam m.in. Mongolska Akademia Nauk, Centrum Rosyjskiej Kultury i Nauki, a także Ministerstwo Obrony Narodowej.

Płock ma obecnie 13 miast partnerskich. Są to: Auxerre (Francja), Bielce (Mołdawia), Darmstadt (Niemcy), Forli (Włochy), Fort Wayne (USA), Loznica (Serbia), Możejki (Litwa), Mytiszczi (Rosja), Nowopołock (Białoruś), Thurrock (Wlk. Brytania), Huai'an (Chiny), Plewen (Bułgaria) oraz Żytomierz (Ukraina). W grudniu 2011 r. list intencyjny o współpracy podpisano z gruzińskim miastem Rustawi.

W sierpniu 2005 r. na znak protestu przeciwko nierespektowaniu praw człowieka na Białorusi oraz szykanowaniu mieszkających tam Polaków Płock zawiesił partnerską współpracę z Nowopołockiem. (PAP)

mb/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)