Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Ponad 3,3 tys. miejsc dla bezdomnych

0
Podziel się:

Na Mazowszu samorządy zapewniły osobom bezdomnym ponad 3,3 tys. miejsc w
noclegowniach i schroniskach. Na terenie województwa działa 28 jadłodajni i punktów żywienia. Od
początku zimy z powodu wychłodzenia w regionie zmarło siedem osób.

Na Mazowszu samorządy zapewniły osobom bezdomnym ponad 3,3 tys. miejsc w noclegowniach i schroniskach. Na terenie województwa działa 28 jadłodajni i punktów żywienia. Od początku zimy z powodu wychłodzenia w regionie zmarło siedem osób.

Pod bezpłatnym numerem infolinii 987 pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji o możliwych formach wsparcia dla bezdomnych - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie oraz punkty pomocy medycznej.

"Zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Jak dodała, funkcjonują też punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim, Radomiu oraz w Warszawie. Pełna lista miejsc pomocy znajduje się na www.mazowieckie.pl - w zakładce "Pomoc dla Bezdomnych".

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartek i piątek temperatura w ciągu dnia może spadać na Mazowszu do minus 18 stopni C w dzień i do minus 26 stopni C w nocy.

Rzeczniczka przypomina, że w okresie grzewczym wzrasta liczba zatruć tleniem węgla. Pamiętać należy także o czyszczeniu przewodów wentylacyjnych i dymowych, zapewnieniu obiegu powietrza oraz regularnych przeglądach urządzeń grzewczych.

"Ważne, by obserwować siebie i najbliższych - jeśli pojawią się bóle i zawroty głowy, poczucie ociężałości lub osłabienia, wymioty lub ucisk w skroniach, warto wezwać lekarza, a do czasu przyjazdu pomocy medycznej nie zasypiać, gdyż może dojść do porażenia środka oddechowego i śmierci" - podkreśliła Biały.

W budynkach należy sprawdzić zabezpieczenie gaśnic, stan instalacji elektrycznej, szczelność instalacji grzewczych; nie należy używać starych lub niewiadomego pochodzenia podgrzewaczy.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki przypomina, że w czasie silnych mrozów należy pamiętać o szczególnych zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Wyruszając w podróż należy zapoznać się z prognozami meteorologicznymi na najbliższe godziny, upewnić się, że zbiornik z paliwem jest pełny, sprawdzić działanie układu hamulcowego, pojemność elektryczną akumulatora, ogrzewanie samochodu oraz poziom oleju (im niższy poziom, tym większe prawdopodobieństwo zamrożenia), zmienić olej napędowy z letniego na zimowy. (PAP)

gdyj/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)