Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Świat bajki i baśni na wystawie w muzeum w Radomiu

0
Podziel się:

Lalki, marionetki, pacynki ze spektakli teatralnych, projekty sceniczne oraz
malarstwo nawiązujące do świata baśni i bajek można oglądać od niedzieli na wystawie w Muzeum im.
Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Lalki, marionetki, pacynki ze spektakli teatralnych, projekty sceniczne oraz malarstwo nawiązujące do świata baśni i bajek można oglądać od niedzieli na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Autorzy ekspozycji podkreślają, że jest ona skierowana zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. "Zgromadzone eksponaty będą dla dorosłych okazją do wspomnień z dzieciństwa, a dzieci odnajdą elementy baśniowości w pokazywanych przez nas obrazach" - zaznaczył jeden z kuratorów wystawy, Grzegorz Kościelniak.

Na wystawie znalazły się lalki wypożyczone m.in. z teatru Groteska w Krakowie i Pinokio z Warszawy, a także Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zwiedzający będą mogli zobaczyć marionetki m.in. z popularnych przedstawień dla dzieci: "Alicja w krainie czarów", "Królewna Śnieżka" czy "Calineczka".

Lalki i stroje teatralne stanowią główny trzon wystawy. Jej uzupełnieniem jest prezentowane malarstwo. To kilkadziesiąt obrazów artystów tworzących w drugiej połowie XIX w., m.in. Aleksandra Kotsisa, Antoniego Kozakiewicza, Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. Na wystawie można także zobaczyć prace malarzy Młodej Polski: Olgi Boznańskiej, Edwarda Okunia, Franciszka Siedleckiego oraz artystów z okresu międzywojennego: Ludomira Sleńdzińskiego, Jana Hryńkowskiego, Tadeusza Makowskiego. Pokazane są też prace Jadwigi Mehofferowej - żony Józefa Mehoffera - i znanej głównie z poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Jak podkreśliła kuratorka wystawy Paulina Szymalak, pokazywane obrazy to m.in. wizerunki dzieci, jako pierwszych odbiorców bajek, oraz prace odwołujące się do świata baśni. Wystawa czynna będzie do końca maja. (PAP)

ilp/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)