Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Tłumacz języka migowego dla niesłyszących interesantów

0
Podziel się:

Niesłyszący interesanci Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i jego delegatur
mogą już korzystać z pomocy tłumacza języka migowego, konieczne jest tylko wypełnienie formularza
na stronie internetowej - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka urzędu Ivetta Biały.

Niesłyszący interesanci Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i jego delegatur mogą już korzystać z pomocy tłumacza języka migowego, konieczne jest tylko wypełnienie formularza na stronie internetowej - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka urzędu Ivetta Biały.

W niedzielę w życie weszła ustawa o języku migowym, która zobowiązuje organy administracji publicznej do zapewnienia niesłyszącym pomocy tłumacza języka migowego. Osoby potrzebujące powinny zgłosić chęć skorzystania z takiej pomocy co najmniej trzy dni robocze wcześniej.

Rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dodała, że formularz dla osób niesłyszących znajduje się w zakładce "pomoc" w lewym górnym rogu witryny www.mazowieckie.pl. Jak wyjaśniła, należy w nim podać swoje dane osobowe i adresowe, wskazać sprawę do załatwienia, a także - przynajmniej na trzy dni robocze przed spotkaniem - określić jego termin. Tłumacze - z których bezpłatnej pomocy można korzystać - znają polski język migowy, system językowo-migowy oraz sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych.

"Zgłoszenie zostanie przekazane do pracownika urzędu, który skontaktuje się za pomocą wybranego sposobu komunikacji: sms-em, mms-em, mailem, bądź faksem w celu potwierdzenia miejsca i terminu spotkania" - powiedziała Biały.

Zgodnie z nową ustawą utworzony ma zostać także rejestr tłumaczy języka migowego prowadzony przez wojewodów w formie elektronicznej. Na razie nie ma jeszcze gotowych rozporządzeń m.in. w sprawie prowadzenia rejestru.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że prace nad rozporządzeniami są na ukończeniu. "Ich brak nie wstrzymuje funkcjonowania ustawy, mam zresztą nadzieję, że pod koniec kwietnia rozporządzenia wejdą w życie" - mówił PAP w zeszłym tygodniu wiceminister Jarosław Duda, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Resort poinformował, że projekt rozporządzenia dotyczącego rejestru tłumaczy został już skierowany do uzgodnień.

Biały podkreśliła, że witryna urzędu wojewódzkiego wyposażona jest także w inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - wersję dla słabowidzących oraz mechanizm zmiennej wielkości czcionki. Niewidomi mogą korzystać z portalu dzięki udźwiękowieniu strony, a nawigacja na stronie może odbywać się za pomocą klawiatury, co jest ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową. (PAP)

mja/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)