Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: W marcu ruszy program "Partnerstwo dla pracy"

0
Podziel się:

Sprawdzenie skuteczności współpracy urzędów pracy z prywatnymi agencjami
zatrudnienia w aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych to cel programu pilotażowego "Partnerstwo
dla pracy", który w marcu ruszy na Mazowszu.

Sprawdzenie skuteczności współpracy urzędów pracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia w aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych to cel programu pilotażowego "Partnerstwo dla pracy", który w marcu ruszy na Mazowszu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Wiesława Lipińska, w pilotażu programu przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej będzie uczestniczyło 984 bezrobotnych z Płocka, Radomia i Warszawy.

Pilotaż obejmie trzy województwa: mazowieckie, dolnośląskie i podkarpackie. Program ma pomóc wypracować nowe mechanizmy współpracy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy z agencjami zatrudnienia oraz zasady finansowania i kontraktowania usług gwarantujących powrót na rynek pracy długotrwale bezrobotnych. Ma również umożliwić ocenę rozwiązań zaproponowanych przez prywatne agencje zatrudnienia.

MPiPS planuje na bazie tych doświadczeń opracowanie zmian zasad dotyczących finansowania aktywizacji bezrobotnych, opartych na partnerstwie urzędów pracy z podmiotami niepublicznymi. Budżet przedsięwzięcia w skali kraju wyniesie około 30 mln zł (każde województwo otrzyma do 9 mln 840 tys. zł). Środki pochodzą z rezerwy Funduszu Pracy.

Wsparciem zostanie objętych 2952 bezrobotnych (po 984 osoby w każdym województwie). Koszt aktywizacji jednego uczestnika pilotażu określono maksymalnie do 10 tys. zł brutto. W pilotażu będą uczestniczyć: długotrwale bezrobotni (50 proc. grupy docelowej); kobiety, które nie podjęły pracy po urodzeniu dziecka (12 proc.); bezrobotni powyżej 50. roku życia (33 proc.) oraz niepełnosprawni (5 proc.).

Na Mazowszu pilotaż będzie realizowany w powiatach o najwyższej liczbie bezrobotnych, zróżnicowanych pod względem społeczno-gospodarczym: radomskim (powiat radomski - 16 745 bezrobotnych i miasto Radom - 20 699 bezrobotnych) i płockim ziemskim (7468 bezrobotnych) oraz w Warszawie (48 361 bezrobotnych).

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie ogłosił przetarg na dostawę usług, skierowany do agencji zatrudnienia. WUP będzie również nadzorować przebieg pilotażu, monitorować poszczególne etapy realizacji oraz rozliczy projekt. Powiatowe urzędy pracy przeprowadzą natomiast rekrutację osób bezrobotnych do udziału w pilotażu. (PAP)

pro/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)