Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: W Płocku wzrasta liczba badających się alkomatem

0
Podziel się:

Wzrasta liczba osób korzystających z bezpłatnego badania alkomatem w siedzibie
Straży Miejskiej w Płocku (Mazowieckie). Przez siedem dni tego roku z badania skorzystało 91 osób,
z czego w Nowy Rok 60. Dla porównania: 1 stycznia 2013 r. było to 28 osób.

Wzrasta liczba osób korzystających z bezpłatnego badania alkomatem w siedzibie Straży Miejskiej w Płocku (Mazowieckie). Przez siedem dni tego roku z badania skorzystało 91 osób, z czego w Nowy Rok 60. Dla porównania: 1 stycznia 2013 r. było to 28 osób.

Rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej Jolanta Głowacka dodała, że wśród badających się alkomatem przeważały wyniki 0,0 promila, jednak u jednego z mężczyzn urządzenie wykazało 1,84 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jak zaznaczyła Głowacka, w przypadku dobrowolnego, bezpłatnego badania, które jest testem mającym ustrzec przed kierowaniem autem w stanie nietrzeźwości, nie chodzi o prowadzenie dalszych czynności wobec osoby, u której urządzenie wskazałoby zwiększoną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

"Wynik badania alkomatem to wiedza tylko dla kierowcy, bowiem dyżurny Straży Miejskiej nie wydaje żadnych zaświadczeń" - zastrzegła rzeczniczka.

Oprócz osób zameldowanych w Płocku z badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w pierwszym tygodniu 2014 r. skorzystali także mieszkańcy innych miast, w tym m.in. Warszawy i Torunia oraz mniejszych, położonych niedaleko Płocka, jak Gostynin, czy Drobin.

Darmowe badanie alkomatem w siedzibie płockiej Straży Miejskiej uruchomiono w czerwcu 2011 r. Można z niego korzystać całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

Głowacka podkreśliła, że zainteresowanie darmowym badaniem alkomatem systematycznie wzrasta: od czerwca do grudnia 2011 r. z badania tego skorzystało 199 osób, w 2012 r. było to 685 osób, a w 2013 r. zgłosiły się 842 osoby, z czego ponad 600 osób stanowili mieszkańcy Płocka. Z ogólnej liczby badających się alkomatem w 2013 r. u 171 osób wynik był pozytywny. U rekordzisty urządzenie wskazało 1,72 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny. Jeżeli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.(PAP)

mb/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)