Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazury i Bieszczady - najpopularniejsze regiony Polski wschodniej

0
Podziel się

Mazury i Bieszczady zostały uznane przez Polaków jako najpopularniejsze
regiony Polski wschodniej; turyści z Niemiec najlepiej znają Mazury, zaś turyści z Ukrainy -
Polesie i Podkarpacie - wynika z najnowszego raportu Polskiej Organizacji Turystycznej.

bEgjFqSt

Mazury i Bieszczady zostały uznane przez Polaków jako najpopularniejsze regiony Polski wschodniej; turyści z Niemiec najlepiej znają Mazury, zaś turyści z Ukrainy - Polesie i Podkarpacie - wynika z najnowszego raportu Polskiej Organizacji Turystycznej.

POT od lipca 2010 r. prowadzi ogólnopolską kampanię "Piękny wschód", której celem jest promocja pięciu wschodnich województw oraz propagowanie ich oferty turystycznej. Programem są objęte województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.

"Promocja walorów turystycznych regionów położonych we wschodniej części Polski ma przede wszystkim przełamać stereotypy w myśleniu o tych województwach. Celem projektu jest większe zainteresowanie ofertą turystyczną tych terenów, a w efekcie wzrost wpływów z gospodarki turystycznej" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej wiceprezes POT Elżbieta Wąsowicz-Zaborek.

bEgjFqSv

Wyjaśniła, że kampania POT kierowana jest do turystów, którzy zostali podzieleni na 3 grupy: poszukujący nowych form wypoczynku, zwolennicy turystyki aktywnej oraz amatorzy turystyki rodzinnej.

"Kampania ma pokazać miejsca dotychczas niedoceniane i mało znane wśród młodych turystów. Ci zaś, spędziwszy miło wakacje, zachęcą innych Polaków do spędzania czasu w dotąd nieuczęszczanych miejscach" - powiedziała. Dodała, że w przyszłym roku ruszy promocja tych regionów w Niemczech i na Ukrainie.

Wąsowicz-Zaborek powiedziała, że raport POT powstał w ramach badań podsumowujących dotychczasowe działania kampanii. Przepytano ponad tysiąc respondentów, a przedmiotem badań był głównie poziom infrastruktury turystycznej wschodnich regionów. 26 proc. respondentów uznało, że wschodnie regiony Polski są odpowiednim miejscem na wakacyjne wyjazdy, a ponad 13 proc. wskazało Polskę wschodnią jako region atrakcyjny na wyjazdy zimowe. Prawie 40 proc. częściej rozważać będzie województwa wschodnie jako miejsce wypoczynku.

W rankingu najpopularniejszych regionów zdecydowanie zwyciężyły Mazury (69 proc.) oraz Bieszczady (47 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się Kielecczyzna oraz Polesie. Turyści podkreślali, że we wszystkich regionach objętych kampanią stan infrastruktury drogowej wymaga udoskonalenia.

bEgjFqSB

Jeżeli chodzi o turystów z Niemiec i Ukrainy, ci pierwsi najlepiej znają Mazury (69 proc.) i Podkarpacie (22 proc.), zaś Ukraińcy jako najbardziej rozpoznawalne wymienili Polesie (80 proc.) i Podkarpacie (75 proc.). Z raportu wynika, że podczas ostatnich 3 lat do Polski wybrało się 34 proc. badanych Niemców (gościli oni głównie na Mazurach) i 54 proc. badanych Ukraińców, którzy wypoczywali przeważnie na Podkarpaciu i Polesiu. Polska wschodnia w opinii Niemców jest raczej umiarkowanie atrakcyjnym turystycznie obszarem, nieznanym i nienowoczesnym. W opinii turystów z Ukrainy Polska Wschodnia jest regionem wartym zobaczenia, bezpiecznym, cywilizowanym, znanym. W opinii turystów z obu sąsiednich krajów tereny Polski wschodniej jawią się jako piękne.

Dotychczas w ramach projektu, od lipca 2010 r. do stycznia tego roku, zrealizowano kampanię medialną w telewizji, prasie, radiu oraz internecie. Były to m.in. spoty telewizyjne, konferencje i ogłoszenia prasowe, spoty i audycje radiowe. Kampania będzie trwała do lipca 2012 r.

Kampania "Piękny Wschód" jest realizowana dzięki dotacji pochodzącej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków pochodzących z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. (PAP)

aop/ je/ ura/

bEgjFqSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)