Notowania

wiadomości
01.01.2012 10:30

ME-2012: Liczba przekraczających granice może wzrosnąć nawet o milion

Liczba podróżnych przekraczających granice w związku z Euro 2012 może wzrosnąć nawet o milion - szacuje Straż Graniczna. Na polsko-ukraińskich przejściach wyznaczone zostaną pasy odpraw dla kibiców a pogranicznikom nie będą w tym czasie udzielane urlopy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Liczba podróżnych przekraczających granice w związku z Euro 2012 może wzrosnąć nawet o milion - szacuje Straż Graniczna. Na polsko-ukraińskich przejściach wyznaczone zostaną pasy odpraw dla kibiców a pogranicznikom nie będą w tym czasie udzielane urlopy. *

Piłkarskie mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 8 czerwca - 1 lipca 2012 w Polsce i na Ukrainie. Mecz otwarcia zaplanowano w Warszawie, a finał - w Kijowie.

"Zakładamy zwiększenie liczby podróżnych przekraczających granicę państwa w związku z turniejem o około 500 tysięcy - milion osób. Część z nich będzie przekraczała granicę polsko-ukraińską częściej niż jeden raz. W związku z wynikami losowania grup eliminacyjnych turnieju i z faktem, że w Polsce grać będzie drużyna Federacji Rosyjskiej należy się liczyć, że na granicy z Rosją i Białorusią może nastąpić nasilenie ruchu granicznego" - powiedziała PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej mjr Justyna Szmidt-Grzech.

W związku ze spodziewanym zwiększeniem ruchu granicznego do Polski mają przyjechać funkcjonariusze służb granicznych z innych państw UE, m.in. w celu ochrony tzw. zielonej granicy. SG ma otrzymać wsparcie także ze strony wojska. Najbardziej obciążone w okresie mistrzostw będą prawdopodobnie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą w Medyce i Korczowej, a wśród lotniczych - port im. F. Chopina w Warszawie.

Na czterech największych polsko-ukraińskich przejściach granicznych (w Dorohusku, Hrebennem, Medyce i Korczowej) wyznaczone zostaną, jeszcze przed Euro 2012, specjalne pasy odpraw dla kibiców. "Zostaną one utworzone w oparciu o tzw. zielone korytarze przeznaczone dla podróżnych, którzy przekraczając granicę, nie mają towarów do oclenia. Takie osoby zostaną szybciej odprawione" - powiedziała PAP Szmidt-Grzech.

Kolejnym udogodnieniem na tych przejściach będzie wprowadzenie na czas Euro 2012 wspólnych odpraw służb polskich i ukraińskich. "Doświadczenia płynące z funkcjonowania +zielonego korytarza+ na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec świadczą o tym, że czas oczekiwania podróżnego na przekroczenie granicy może skrócić się nawet czterokrotnie" - powiedziała Szmidt-Grzech, pytana o to, jak długo może potrwać wspólna odprawa np. jednego samochodu czy autokaru.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych UE w czasie Euro 2012 polska SG ściśle współpracuje z europejską agencją Frontex, która zajmuje się organizacją i koordynacją wspólnych operacji na zewnętrznych granicach UE. W ramach operacji "Eurocup 2012" planuje się przyjęcie ok. 150 funkcjonariuszy służb granicznych z państw UE ze sprzętem do obsługi przejść granicznych oraz ochrony tzw. zielonej granicy.

SG ma otrzymać wsparcie także ze strony wojska. 185 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej będzie pomagać pogranicznikom m.in. w patrolowaniu strefy nadgranicznej, ochronie szlaków komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu, utrzymywaniu porządku na przejściach granicznych.

SG przypomina, że ruch na przejściach granicznych z Ukrainą od połowy 2009 r. wykazuje tendencję wzrostową, m.in. w ramach małego ruchu granicznego. Jak zaznaczyła rzeczniczka SG, w przyszłym roku na skalę ruchu granicznego w głównej mierze będzie miał jednak wpływ harmonogram turnieju Euro 2012 oraz rozmieszczenie miejsc pobytowo-treningowych drużyn piłkarskich i rozgrywania przez nie meczów.

Dla polskich służb granicznych szczególnie ważny będzie okres od 21 do 24 czerwca, czyli faza ćwierćfinałowa Euro 2012, kiedy drużyny będą przemieszczać się pomiędzy Polską a Ukrainą. "Ćwierćfinały przypadają na koniec tygodnia, kiedy to zazwyczaj obserwowany jest wzmożony ruch podróżnych. Prawdopodobnie najliczniejszą, szacowaną na 80 proc. grupę mogą stanowić kibice przyjeżdżający bezpośrednio do miasta-gospodarza i najczęściej tu nocujący. Ich głównym środkiem transportu będzie samolot, rzadziej autokar, a sporadycznie pociąg" - zaznaczyła.

Komenda Główna Straży Granicznej zakłada, że na czas Euro 2012 funkcjonariuszom i pracownikom nie będą udzielanie urlopy. Przed rozpoczęciem turnieju mają także zakończyć się kursy i szkolenia w ośrodkach SG. "Przewidujemy możliwość czasowego delegowania funkcjonariuszy z jednostek mniej obciążonych zadaniami do pełnienia służby w jednostkach bardziej zaangażowanych w realizację zadań związanych z rozgrywkami" - powiedziała Szmidt-Grzech.

Funkcjonariusze będą mogli otrzymać zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za część wypracowanych nadgodzin w okresie Euro 2012. Na ten cel dla SG, a także pozostałych formacji podległych MSW, w budżecie zarezerwowano 20 mln zł.

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz