Notowania

wiadomości
31.03.2012 06:50

ME-2012: Sprzęt od Komisji Europejskiej trafi na lotnisko Chopina

Straż Graniczna nawiązała współpracę z Komisją Europejską w zakresie wykrywania materiałów niebezpiecznych, m.in. chemicznych i nuklearnych. Podczas Euro 2012 na lotnisku Chopina zostanie wykorzystany specjalistyczny sprzęt zakupiony z funduszy UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Straż Graniczna nawiązała współpracę z Komisją Europejską w zakresie wykrywania materiałów niebezpiecznych, m.in. chemicznych i nuklearnych. Podczas Euro 2012 na lotnisku Chopina zostanie wykorzystany specjalistyczny sprzęt zakupiony z funduszy UE.

To efekt wizyty w Warszawie inspektora KE ds. bezpieczeństwa Radosława Olszewskiego, który na zaproszenie Nadwiślańskiego Oddziału SG uczestniczył spotkaniu koordynacyjnym służb pt. "Prewencja i wykrywanie materiałów wybuchowych/CBRN oraz przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym" (termin CBRN stosowany jest dla określenia zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych).

Podczas dwudniowego spotkania z przedstawicielami Straży Granicznej, policji, Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej omówiono m.in. scenariusze zagrożeń możliwe podczas piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012. Ustalono także, że na warszawskie lotnisko trafi specjalistyczny sprzęt pozyskany ze środków unijnych.

"To było pierwsze takie spotkanie. Chcielibyśmy kontynuować tę współpracę. Jako Komisja Europejska po raz pierwszy pomagamy w takiej dziedzinie i formie" - podkreślił w rozmowie z PAP Olszewski.

Jak powiedział Olszewski, KE chce teraz "bardziej konkretnie, finansowo" pomagać krajom UE; dzielić się doświadczeniami w zakresie bezpieczeństwa. "Teraz tymi doświadczeniami dzielimy się z władzami polskimi w związku z Euro 2012. Komisarz ds. wewnętrznych UE Cecilia Malmstroem chce zobaczyć, w jaki sposób można rozszerzyć tę współpracę" - powiedział Olszewski.

Jak wyjaśnił, KE podjęła inicjatywę, by nawiązać ściślejszą współpracę w przedstawicielami narodowych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo m.in. po wydarzeniach w Norwegii z lata 2011 roku, gdzie Anders Breivik zabił 77 osób w Oslo oraz na wyspie Utoya.

"Próbujemy zrobić taki test, w jaki sposób ten sprzęt dzisiaj dostępny może działać w ramach Euro 2012. Nie ma jednego rozwiązania czy jednej technologii zapewniającej bezpieczeństwo. To jest współpraca wielu podmiotów i funkcjonariuszy" - powiedział Olszewski, który jest specjalistą w zakresie materiałów CBRN.

Ocenił, że lotnisko na Okęciu jest jednym z najlepiej zabezpieczonych portów lotniczych w Europie. "Te kontrole i testy wykazały bardzo wysoki standard, ale oczywiście to się może zmienić. Trzeba zwracać na to uwagę" - powiedział Olszewski.

Komendant Nadwiślańskiego Oddziału SG ppłk Mariusz Piętka podkreślił, że polscy pogranicznicy od kilku lat współpracują ze specjalistami KE. Dodał, że Komisja udostępniła polskim pogranicznikom specjalistyczny, przenośny sprzęt; będzie go można użyć w sytuacjach "najwyższego ryzyka".

Komendant podkreślił, że podczas tak dużej międzynarodowej imprezy sportowej, jaką są piłkarskie mistrzostwa Europy, służby przygotowują się m.in. na wypadek ewentualnych zagrożeń terrorystycznych. "Mówiąc o organizacjach terrorystycznych czy fanatykach, trzeba pamiętać o tym, że to mogą być specjaliści lub też mogą korzystać z usług specjalistów takich jak chemicy, pirotechnicy czy saperzy" - wyjaśnił Piętka.

"Na dzień dzisiejszy my nie wiemy, z czym tak na prawdę możemy mieć do czynienia. Przestępcy stosują coraz bardziej wyszukane metody. Musimy być gotowi na całe spektrum tych rozwiązań, które są dostępne dla przestępców, stąd ta współpraca i pomoc ze strony Komisji Europejskiej" - powiedział Piętka.

Jak przypomniał, niezależnie od współpracy z KE w związku z Euro 2012 na lotnisku im. Chopina prowadzone są unijne inspekcje i audyty odnośnie stanu bezpieczeństwa.

Lotnisko im. F. Chopina to największy port lotniczy w kraju. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W ubiegłym roku warszawskie lotnisko obsłużyło ponad 8 mln pasażerów.

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ abr/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz