Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ME-2012: w Warszawie 11 szpitali wyznaczonych na Euro 2012

0
Podziel się:

11 szpitali i 9 przychodni, do których kierowani będą kibice i uczestnicy
mistrzostw Euro 2012, wyznaczono w stolicy na czas turnieju. Ma być też polowa izba wytrzeźwień.
Pomoc udzielana będzie przede wszystkim w punktach medycznych na stadionie lub strefie kibica.

11 szpitali i 9 przychodni, do których kierowani będą kibice i uczestnicy mistrzostw Euro 2012, wyznaczono w stolicy na czas turnieju. Ma być też polowa izba wytrzeźwień. Pomoc udzielana będzie przede wszystkim w punktach medycznych na stadionie lub strefie kibica.

Z-ca dyrektora biura polityki zdrowotnej stołecznego urzędu miasta, a jednocześnie koordynator ds. zabezpieczenia medycznego Euro 2012 w Warszawie Paweł Chęciński wyjaśnił w środę rozmowie z PAP, że pomoc będzie udzielana przez personel medyczny przede wszystkim "na miejscu, tam, gdzie zajdzie taka potrzeba", czyli bezpośrednio na stadionie lub w strefie kibica.

Jak poinformował, w dniu meczu na Stadionie Narodowym będzie w sumie ok. 110 osób personelu medycznego, m.in. w punktach pomocy medycznej oraz patrolach pieszych. Będzie tam w gotowości 8 karetek. Natomiast w strefie kibica przy Pałacu Kultury i Nauki będzie ok. 70 takich osób oraz, w zależności od liczby kibiców, od 4 do 8 karetek.

W Warszawie wyznaczono osiem szpitali referencyjnych. Są to: Bródnowskie Centrum Specjalistyczne (dla Stadionu Narodowego), Szpital Czerniakowski (dla Strefy Kibica), Szpital Wolski (dla Strefy Kibica), Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha (dla Lotniska im. Chopina), Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej (dla przypadków chorób zakaźnych), Szpital Bielański (dla medialnego Międzynarodowego Centrum Nadawczego i dla kempingu Carlsberga), Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów (dla drużyn piłkarskich, sędziów piłkarskich i VIP-ów), Warszawski Szpital dla Dzieci (dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż.).

Jako szpitale pomocnicze wyznaczono: Szpital Praski (dla prawobrzeżnej części Warszawy), Szpital Grochowski (dla prawobrzeżnej części Warszawy) oraz Szpital Solec (dla centrum Warszawy).

Chęciński wyjaśnił, że Szpital Praski, który jest najbliżej Stadionu Narodowego, nie został wyznaczony jako placówka referencyjna dla tego obiektu sportowego, ponieważ w momencie zgłaszania do UEFA nie miał jeszcze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co było warunkiem zabezpieczania imprezy masowej. Dodał, że chodziło także o stopień modernizacji placówki.

Ponadto na wypadek tzw. masowego zdarzenia medycznego miasto przygotowuje dodatkowo 300 łóżek w szpitalach, dla których jest podmiotem tworzącym.

Wyznaczone i przygotowane na czas Euro 2012 zostały także przychodnie lekarskie: SZPZLO Warszawa-Mokotów; SZPZLO Warszawa Praga-Południe ul. Abrahama 16, SZPZLO Warszawa Praga-Południe ul. Grochowska 339, SZPZLO Warszawa Praga-Północ, SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście, SPZZLO Warszawa-Żoliborz ul. Żeromskiego 13, SPZZLO Warszawa-Żoliborz ul. Szajnochy 8, CMP Chmielna oraz NZOZ Starówka.

W wyznaczonych placówkach będą koordynatorzy ds. Euro, a także wolontariusze, którzy np. pomogą obcojęzycznym pacjentom w kontaktach z personelem.

Chęciński poinformował, że w strefie kibica oprócz punktów medycznych uruchomiony będzie także punkt krótkoterminowej opieki medycznej przeznaczony dla osób nietrzeźwych, czyli rodzaj polowej izby wytrzeźwień.

Miasto przeznaczyło dodatkowo ze swojego budżetu ponad 3,8 mln zł dla siedmiu obsługujących mistrzostwa szpitali, dla których jest organem założycielskim.

"Ogólnie doświadczenia z ME, jakie odbyły się 4 lata temu w Austrii i Szwajcarii, pokazują, że w Wiedniu, który był miastem gospodarzem, w czasie trwania turnieju ok. 300 kibiców wymagało udzielenia pomocy w szpitalu". Dodał, że rozkładając to na kilka dni meczowych i kilkanaście placówek, średnio ok. 2-3 kibiców trafiało dziennie do każdego z wyznaczonych szpitali.

Jak podkreślił Chęciński, koordynacja zabezpieczenia medycznego na czas Euro 2012 została tak przygotowana, że Warszawiacy nie powinni mieć problemów z dostępem do "codziennej" opieki medycznej.(PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

bpi/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)