Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ME2012: sondaż ws. zagospodarowania stadionu miejskiego w Poznaniu

0
Podziel się:

150 poznaniaków, spełniających wymagania reprezentatywności badawczej wzięło
w sobotę udział w pierwszym w Polsce sondażu deliberatywnym, których tematem było zagospodarowanie
stadionu miejskiego po ME 2012.

150 poznaniaków, spełniających wymagania reprezentatywności badawczej wzięło w sobotę udział w pierwszym w Polsce sondażu deliberatywnym, których tematem było zagospodarowanie stadionu miejskiego po ME 2012.

Sondaż deliberatywny przeprowadził zespół Projektu Społecznego 2012 realizowanego przy Uniwersytecie Warszawskim we współpracy z Urzędem Miasta Poznania. Badanie zorganizowane na terenach targowych trwało dziewięć godzin.

"Jednym z elementów sondażu deliberatywnego jest dyskusja obywateli nad kilkoma scenariuszami rozwoju sytuacji w jakieś ważnej dla miasta czy dzielnicy kwestii. W Poznaniu chodziło o to, jak ma być użytkowany stadion przy ul. Bułgarskiej, który będzie areną meczów podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej" - powiedział PAP współorganizator badania Maciej Milewicz.

Metoda deliberacji jest nowatorskim pomysłem prof. Jamesa Fishkina z Uniwersytetu Stanforda. Jej zaletą jest usprawnienie procesu decyzyjnego oraz podniesienie poziomu zaangażowania obywatelskiego. Polega ona na przeprowadzeniu dwóch sondaży reprezentatywnych na dany temat "przed" i "po", przedzielonych dyskusjami uczestników sondaży w losowo dobranych grupach.

Dyskusje toczyły się na podstawie uprzednio przygotowanych alternatywnych scenariuszy rozwiązania danego problemu. Do dyspozycji uczestników byli eksperci z dziedziny sportu, biznesu i polityki, którzy odpowiadali na pytania badanych.

Uczestnicy sondażu mieli opowiedzieć się za jednym z czterech scenariuszy wykorzystania stadionu. Pierwszy to: stadion dla klubu Lech Poznań. Stadion należy do miasta i jest przez nie finansowany. Głównym jego użytkownikiem jest natomiast klub piłkarski Lech, który również zarządza stadionem. Lech korzysta z infrastruktury odpłatnie, co jednak nie pokrywa w pełni kosztów eksploatacji i utrzymania zmodernizowanego stadionu.

Drugi scenariusz zakłada, że stadion stanie się Wielkopolskim Centrum Sportu i Rekreacji - stadionem zarządza miejska spółka. Dostęp do płyty stadionu oraz zlokalizowanych w pobliżu boisk mają wszystkie kluby piłkarskie. Nie ma preferencyjnych stawek dla klubu Lech. Na płycie stadionu odbywają się zarówno mecze drużyn profesjonalnych, jak również rozgrywki amatorskich klubów piłkarskich.

Trzeci scenariusz to stadion jako prestiżowe centrum sportu - obiektem zarządza komercyjna firma, która dba o jak największy zwrot ekonomiczny z inwestycji w stadion.

Czwarty to stadion jako element biznesowego centrum sportu. Powstają wokół biurowce i apartamenty. Stadion jest wielofunkcyjny. Na płycie, oprócz meczów, są organizowane imprezy o charakterze rozrywkowym i biznesowym.

Przed rozpoczęciem badania wszyscy uczestnicy wypełnili ankiety. Te same ankiety wypełniali po zakończeniu imprezy. Omówienie tych ankiet i wyniki sondażu zostaną opublikowane w poniedziałek podczas konferencji prasowej.

Projekt Społeczny 2012 działa przy Instytucie Socjologii UW, a jego celem jest zwiększenie świadomego uczestnictwa Polaków w przygotowaniach i samej imprezie UEFA EURO 2012.(PAP)

kpr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)