Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mec. Maciej Bobrowicz nowym prezesem radców prawnych

0
Podziel się:

Mec. Maciej Bobrowicz został w piątek nowym
prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych. Wybrał go obradujący w
Warszawie zjazd radców. Delegaci i goście mówią głównie o
potrzebie zjednoczenia się z adwokaturą, ale dodają, że to proces
na lata.

Mec. Maciej Bobrowicz został w piątek nowym prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych. Wybrał go obradujący w Warszawie zjazd radców. Delegaci i goście mówią głównie o potrzebie zjednoczenia się z adwokaturą, ale dodają, że to proces na lata.

Bobrowicz - dotychczasowy wiceprezes korporacji radcowskiej - był jedynym kandydatem, poparło go prawie 90 proc. delegatów. Zastąpi mec. Zenona Klatkę, który pełnił funkcję prezesa odkąd ministrem sprawiedliwości został Andrzej Kalwas.

Bobrowicz w ostatnich latach zajmował się współpracą międzynarodową. Był inicjatorem zorganizowania w Warszawie Okrągłego Stołu Organizacji Prawniczych z udziałem międzynarodowych stowarzyszeń, które w swym raporcie, przedstawionym 6 listopada, gruntownie skrytykowały sytuację prawników w Polsce. Raport kończył się konkluzją, że praworządność jest zagrożona.

Ponad 200 radców prawnych z całego kraju ma w trakcie zjazdu przyjąć m.in. kodeks etyczny, a także wybrać nowe władze - skład krajowej rady, komisji rewizyjnej i sądu dyscyplinarnego.

Znaczna część dyskusji delegatów poświęcona jest jednak kwestii połączenia się z korporacją adwokacką. Gorąco namawiali do tego w piątek przedstawiciele organizacji prawniczych z innych krajów europejskich, a także byli prezesi KRRP: Józef Zych, Jacek Żuławski i Andrzej Kalwas.

"Zrozumcie, że dziś przyszedł czas na taką jedność jak w czasach, gdy walczyliśmy o nasz samorząd, w czym adwokatura nas wspierała" - mówił b. marszałek Sejmu Józef Zych, jeden z "ojców założycieli" utworzonej w 1982 r. korporacji radcowskiej. "Prawnicy wszystkich zawodów - łączcie się! Tylko wówczas będziemy silniejsi" - nawoływał mec. Żuławski.

Także Kalwas jest orędownikiem zjednoczenia, ale przestrzegał, by "nie zabiegać o rychłą fuzję, lecz o dbałość o imponderabilia" - tajemnicę zawodową, pieczę samorządu nad wykonywaniem obowiązków prawniczych oraz niezależność od państwa.

Odchodzący prezes Klatka podkreślił, że jednym z ważniejszych zadań nowych władz korporacji będzie przekonanie społeczeństwa, że prawnicy nie są częścią "układu, który łączy się z przyczyn ekonomicznych i w celu zablokowania dostępu do zawodu", lecz istnieje po to, by świadczyć obywatelom rzetelną pomoc prawną.

Owocnych obrad życzył radcom w liście do zjazdu prezydent Lech Kaczyński. List odczytał zastępca szefa kancelarii prezydenta Robert Draba. Prezydent podkreślił, że jedną z gwarancji sprawnie działających samorządów zawodowych jest "dbanie o renomę korporacji i współtworzenie racjonalnych zasad kooptacji nowych osób do elitarnego grona radców prawnych".

Uchwalenie nowelizacji ustaw o adwokaturze i radcach, które opiszą zasady naboru do korporacji to jedno z najważniejszych zadań w nowej kadencji Sejmu - uznała Iwona Kujawa, dyrektor departamentu nadzoru nad aplikacjami z Ministerstwa Sprawiedliwości. Zadeklarowała, że będzie wspierać te inicjatywy szczególnie dlatego, iż - jak dodała - stale rośnie liczba chętnych do zawodu radcowskiego. (PAP)

wkt/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)