Mecz policja-żandarmeria watykańska - zwycięski dla polskich funkcjonariuszy

0

Wynikiem 7:1 dla polskiej policji zakończył się niedzielny mecz piłki
nożnej policja-żandarmeria watykańska, rozgrywany na warszawskim Stadionie Agrykoli. Mecz był jedną
z atrakcji pikniku zorganizowanego z okazji święta policji, które przypada 24 lipca.

Wynikiem 7:1 dla polskiej policji zakończył się niedzielny mecz piłki nożnej policja-żandarmeria watykańska, rozgrywany na warszawskim Stadionie Agrykoli. Mecz był jedną z atrakcji pikniku zorganizowanego z okazji święta policji, które przypada 24 lipca.

"Uważam, że mecz był na bardzo wysokim poziomie. Ten sukces wymagał wielu treningów i przygotowań, myślę, że to zaprocentowało takim rozstrzygnięciem" - powiedział po meczu Robert Kuczmarzewski, strzelec dwóch bramek dla drużyny policyjnej.

Pierwsza połowa meczu zakończyła się wynikiem 1:0 dla polskich funkcjonariuszy, po strzale z rzutu karnego Michała Stanisławskiego.

Dopiero druga połowa rozgrywki pokazała futbolowy kunszt polskich policjantów. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 7:1. Dwie bramki dla drużyny policji padły z rzutu karnego. Bramkę honorową dla reprezentacji Żandarmerii Watykańskiej - formacji pełniącej zadania policji, a także odpowiadającej za ochronę papieża, Bazyliki św. Piotra oraz państwa Watykan - strzelił kapitan drużyny Andrea Cinque. Sędziował Luca Zanette.

Po meczu nastąpiło wręczenie statuetek i nagród obu drużynom

W czasie gdy zawodnicy przygotowywali się do drugiej połowy meczu, uczestnicy pikniku mogli zobaczyć pokaz tresury psów policyjnych zorganizowany przez Zakład Kynologii Policyjnej.

Święto Policji przypada 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Policja to największa służba mundurowa w kraju. Obecnie służy w niej ponad 100 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. (PAP)