Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Medale św. Wojciecha i Mściwoja II - m.in. dla skrzypka K. Kulki i dyrygenta K. Baumanna

0
Podziel się:

Skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, niemiecki dyrygent Kai Bumann, ks. Zdzisław
Kropidłowski są wśród dziewięciu osób i instytucji, które zostały uhonorowane w tym roku medalami
św. Wojciecha i księcia Mściwoja II - poinformowano w czwartek w Gdańsku.

Skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, niemiecki dyrygent Kai Bumann, ks. Zdzisław Kropidłowski są wśród dziewięciu osób i instytucji, które zostały uhonorowane w tym roku medalami św. Wojciecha i księcia Mściwoja II - poinformowano w czwartek w Gdańsku.

To najwyższe - obok honorowego obywatelstwa - wyróżnienia przyznawane przez Radę Miasta Gdańska od 1997 r. Otrzymują je osoby, instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów dla popularyzacji Gdańska i podnoszenia rangi miasta musi sięgać poza granice kraju.

Prof. Konstanty Andrzej Kulka, zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia, otrzymał Medal "za wspaniałe osiągnięcia w dziedzinie wielkiej muzyki i propagowanie swoim wspaniałym kunsztem Gdańska i Polski na estradach świata".

Medal św. Wojciecha otrzymał berliński dyrygent, związany z polską sceną muzyczną Kai Bumann za "wybitne osiągnięcia i nowe inicjatywy w dziedzinie wielkiej muzyki, a także za szczególne umiłowanie swojej drugiej Ojczyzny, Polski i promowanie polskiej kultury".

Ks. prof. Zdzisław Kropidłowski otrzymał Medal św. Wojciecha "za wybitną działalność publicystyczno-wydawniczą, a szczególnie za opracowanie +Księgi gdańskiego bractwa piekarzy+".

Medale ks. Mściwoja II otrzymali: samorządowiec i znawca polityki lokalnej, dr Grzegorz Grzelak "za wieloletnie owocne tworzenie podstaw i wcielanie w życie idei samorządności lokalnej", socjolog i działacz kaszubski, prof. Brunon Synak za "wybitne osiągnięcia w badaniach nad kaszubszczyzną i szerzenie idei regionalizmu, jako czynnika rozwoju całego kraju", gdańszczanin o korzeniach żydowskich, Jakub Szadaj "za aktywne działanie na rzecz współpracy wyznawców różnych religii a także dla ocalenia pamięci o kulturze i historii Żydów gdańskich".

Wyróżnienie trafiły także do rzemieślnika, społecznika i filantropa, Wiesława Szajdy "za promocję polskiej przedsiębiorczości i niezwykle efektywną działalność charytatywną", do historyka i poety, prof. Władysława Zajewskiego "za całokształt działalności naukowej i dydaktycznej w dziedzinie historii, ze szczególnym uwzględnieniem Gdańska w epoce napoleońskiej".

Medal ks. Mściwoja II został przyznany także pierwszemu i najdłużej działającemu niezależnemu producentowi filmowemu w Polsce, firmie Video Studio Gdańsk "za wieloletnią wybitną działalność w dziedzinie produkcji filmów i materiałów multimedialnych promujących Gdańsk i region gdański".

Uroczystość wręczenia wykonanych ze srebra medali odbędzie się w poniedziałek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. W kapitule medali św. Wojciecha i Mściwoja II, ustalającej co roku w sposób jednomyślny listę laureatów, zasiadają m.in. znawca historii Gdańska dr Andrzej Januszajtis, arcybiskup Tadeusz Gocłowski oraz aktorka Halina Winiarska-Kiszkis i dziennikarka Barbara Szczepuła-Ponikowska.

Do tej pory przyznano 64 medale św. Wojciecha oraz 115 medali Mściwoja II. (PAP)

bls/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)