Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Media: Kwaśniewski i Cox chcą rozwiązania problemu Tymoszenko we wrześniu

0
Podziel się:

Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, obserwatorzy procesów sądowych
przedstawicieli ukraińskiej opozycji, chcą rozwiązania problemu więzionej byłej premier Ukrainy
Julii Tymoszenko do 20 września - poinformował we wtorek opiniotwórczy portal internetowy Lb.ua.

Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, obserwatorzy procesów sądowych przedstawicieli ukraińskiej opozycji, chcą rozwiązania problemu więzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko do 20 września - poinformował we wtorek opiniotwórczy portal internetowy Lb.ua.

Według portalu Kwaśniewski i Cox, którzy pełnią swą misję z ramienia Parlamentu Europejskiego, wyznaczyli tę datę jako ostateczny termin podjęcia przez władze Ukrainy "decyzji o uwolnieniu Tymoszenko".

Lb.ua podaje te informacje powołując się na źródła zbliżone do uczestników zeszłotygodniowych rozmów wysłanników PE z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Rozmówcy portalu przekazali, że Kwaśniewski i Cox ocenili swe ostatnie spotkanie z Janukowyczem jako "pozytywne i efektywne".

Do 20 września Kwaśniewski i Cox mają przekazać Parlamentowi Europejskiemu wnioski ze swej misji, które następnie mają być uwzględnione w ocenie przygotowań Ukrainy po podpisania w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z UE.

"Jeśli do 20 września nic się (w sprawie Tymoszenko - PAP) nie zmieni, wnioski Kwaśniewskiego i Coksa najprawdopodobniej nie będą pozytywne" - twierdzi portal Lb.ua.

Misja Kwaśniewskiego i Coksa, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą. Wysłannicy PE nie komentują swych działań w prasie, milczy na ten temat także strona ukraińska.

Według obserwatorów obecnie prowadzone są rozmowy o wyjeździe cierpiącej na schorzenia kręgosłupa Tymoszenko na leczenie do Niemiec. Prezydent Janukowycz ma jednak domagać się od byłej premier obietnicy, że po wyjeździe za granicę nie będzie prowadziła ona działalności politycznej.

Tymoszenko znajduje się za kratkami od dwóch lat. Została aresztowana podczas swego procesu sądowego, w którym następnie skazano ją na siedem lat więzienia za nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, czyli w okresie, gdy stała na czele rządu Ukrainy. (PAP)

jjk/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)