Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Media: Po 5 latach pontyfikatu papież krytycznie oceniany w ojczyźnie

0
Podziel się:

Po pięciu latach pontyfikatu Benedykt XVI często spotyka się w swojej
ojczyźnie, Niemczech, z krytyką, a nawet odrzuceniem - oceniają w poniedziałek niemieccy
komentatorzy.

Po pięciu latach pontyfikatu Benedykt XVI często spotyka się w swojej ojczyźnie, Niemczech, z krytyką, a nawet odrzuceniem - oceniają w poniedziałek niemieccy komentatorzy.

W poniedziałek mija piąta rocznica wyboru kardynała Josepha Ratzingera na papieża. Wybór ten w Niemczech przyjęto wówczas z entuzjazmem. Dziennik "Bild" zamieścił na pierwszej stronie tytuł "Wir sind Papst!" ("Jesteśmy papieżem").

"Od tego czasu Benedykt XVI, który niedawno skończył 83 lata, niemal się nie zmienił. Ale zmienił się świat. W Niemczech jest krytykowany, a nawet spotyka się z odrzuceniem. Najbardziej zarzuca mu się, że osobiście tuszował tysiące przypadków nadużyć wobec dzieci i małoletnich ze strony duchownych" - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Zauważa jednak, że to przecież on sam jeszcze jako przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary w 2001 r. doprowadził do tego, że Watykan zajął się problemem molestowania.

"Sueddeutsche Zeitung" podkreśla, że papież "mówi o pokucie i nawróceniu, winie i wstydzie". "Nie może jednak zakończyć kryzysu wiarygodności, w którym pogrążył się jego Kościół" - pisze.

Według komentatora gazety, od przemówienia papieża w Ratyzbonie z 2006 r., które wzburzyło świat muzułmański, walczy on z "niezbyt szczęśliwymi cytatami i decyzjami, które poza papieskim tokiem myślenia spotykają się z niezrozumieniem i złością".

Tak było w przypadku przywrócenia mszy trydenckiej oraz zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów, w tym negującego holokaust Richarda Williamsona. Decyzje te oburzyły środowiska żydowskie. Po zdjęciu ekskomuniki z bpa Williamsona publicznie skrytykowała Watykan nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel.

"SZ" ocenia w obecnych czasach papież nie może być tylko teologiem. "Benedykt XVI nie jest reakcjonistą, ani fundamentalistą. Jest oderwany od świata" - pisze dziennik.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)