Notowania

wojna
14.03.2010 03:32

Meksyk: 26 osób zginęło w wojnie narkotykowej

# rośnie liczba zabitych; dochodzą szczegóły; zginął kolejny dziennikarz #

Podziel się
Dodaj komentarz

# rośnie liczba zabitych; dochodzą szczegóły; zginął kolejny dziennikarz #

14.03. Meksyk (PAP/AFP, AP) - W sobotę w meksykańskim stanie Guerrero w starciach pomiędzy wojskiem a "żołnierzami" karteli narkotykowych zginęło 11 przemytników - poinformowała policja lokalna w stolicy stanu, Chilpancingo. Również w sobotę w innych incydentach w Guerrero zginęło 15 osób.

Do strzelaniny doszło, gdy wojsko rozpoczęło rewizję w domu w miejscowości Ajuchitlam, na północy stanu Guerrero (południe Meksyku). W starciu zginęło dziesięciu uzbrojonych członków mafii narkotykowych i jeden żołnierz.

Sześciu policjantów zostało zastrzelonych w pobliżu kurortu w Acapulco. Policja znalazła też ciała ośmiu osób, które zostały zastrzelone lub którym ucięto głowy.

Nie wiadomo czy incydenty te były powiązane.

W stolicy Guerrero znaleziono też ciało 33-letniego dziennikarza Evarista Solisa, który pracował dla lokalnego tygodnika "Vision Informativa". Dziennikarze są szczególnie częstym celem ataków w wojnie narkotykowej - pisze agencja AFP. W styczniu zabito trzech dziennikarzy; w 2009 roku zginęło ich 13. Meksyk jest drugim, po Filipinach, najbardziej niebezpiecznym krajem dla przedstawicieli mediów - głosi raport organizacji Press Emblem Campaign monitorującej prawa człowieka i wolność prasy.

Guerrero jest stanem, w którym najsilniejsze wpływy ma "La Familia" - najpotężniejszy kartel narkotykowy w Meksyku, główny dostawca narkotyków syntetycznych na rynek amerykański. Strzelaniny w Guerrero są niemal na porządku dziennym - pisze agencja AP, ale sobota była szczególnie krwawym dniem.

Wojna karteli, które walczą ze sobą o trasy przerzutu narkotyków do USA pochłonęła przez ostatnie trzy lata ponad 15 tys. ofiar. (PAP)

fit/

5849728, 5849843, 5849900, 5849561

Tagi: wojna, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz