Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Meksyk: 5 ofiar gangów narkotykowych

0
Podziel się:

Ciała pięciu osób odnaleziono w środę w mieście Ciudad Juarez w Meksyku, w
pobliżu granicy z USA - poinformował rzecznik tamtejszej prokuratury, Arturo Sandoval.

Ciała pięciu osób odnaleziono w środę w mieście Ciudad Juarez w Meksyku, w pobliżu granicy z USA - poinformował rzecznik tamtejszej prokuratury, Arturo Sandoval.

Sandoval powiedział, że samochód terenowy, w którym porzucono ofiary zaparkowany był w centrum miasta, a jedno z ciał miało odciętą głowę, którą zapakowano w plastikową torbę.

Według policji cztery inne ofiary wojny narkotykowej zostały znalezione dzień wcześniej w ciężarówce. Również we wtorek, w pobliskim mieście Llano Blanco znaleziono ciało zastrzelonego szefa policji, Gerardo Silvy.

Ciudad Juarez jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miast w Meksyku. W tym roku miało tam miejsce ponad 800 morderstw przypisywanych gangom narkotykowym. Sytuacji nie poprawiło wysłanie do Ciudad Juarez, w lutym tego roku, 5000 żołnierzy.

Prezydent Meksyku, Felipe Calderon skierował do walki z kartelami narkotykowymi w całym kraju 45 tys. żołnierzy. Odkąd objął on urząd, w grudniu 2006 roku, w Meksyku zginęło w wojnach narkotykowych ponad 11 tys. osób.

W najbliższy weekend w Meksyku, w mieście Guadalajara Calderon ma gościć prezydenta USA Baracka Obamę i premiera Kanady Stephena Harpera.

Jednym z tematów, które będą poruszone podczas spotkania będzie zablokowanie przez amerykańskiego senatora Patricka Leahy'ego części środków finansowych (100 mln dol.) przeznaczonych przez Kongres USA dla Meksyku na pomoc w walce z przemytem narkotyków.

Leahy, który jest przewodniczącym podkomisji Senatu nadzorującej finansowanie operacji zagranicznych, wstrzymał czasowo pomoc dla Meksyku, argumentując, że armia, którą Calderon skierował do walki z gangami narkotykowymi dopuszcza się tortur i narusza prawa człowieka. Zarzuty senatora poparła szefowa Amnesty International, Susan Lee.

Od 2006 roku do Meksykańskiej Narodowej Komisji Praw Człowieka wniesiono ponad 2220 skarg przeciw tamtejszej armii; żołnierze oskarżani są o stosowanie tortur, porwań i mordowanie podejrzanych. (PAP)

fit/

4528938

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)