Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Meksyk: Miasto Tequila wznosi toast za Maryję

0
Podziel się:

Święto tequili, w słynącym z produkcji tego mocnego trunku meksykańskim
stanie Jalisco, obchodzone jest w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. Zabawa zaczyna się na dobre
8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Święto tequili, w słynącym z produkcji tego mocnego trunku meksykańskim stanie Jalisco, obchodzone jest w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. Zabawa zaczyna się na dobre 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W tym czasie ubrani w kolorowe stroje regionalne mieszkańcy oraz goście bawią się na rynku i placach przy głośnej muzyce la banda i innych gorących rytmach. Każdego wieczoru o godz. 21 ksiądz z miejscowej parafii wychodzi przed kościół i w akompaniamencie dzwonów udziela błogosławieństwa całej miejscowości. Uroczystości zakończą się 12 grudnia, w dniu patronki Meksyku, Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe.

Miasto Tequila, co w języku rdzennych mieszkańców nahuatl oznacza "miejsce dzikich ziół" lub "miejsce pracy", nadało nazwę słynnej wódce, produkowanej na terenie pięciu meksykańskich stanów. Uważa się je za ojczyznę tego trunku, a dziś cały region żyje z jego produkcji.

Sama Tequila to urokliwe niewielkie miasteczko, któremu ze względu na jego walory historyczne i kulturowe ministerstwo turystyki nadało miano "magicznego miasta". Jego mieszkańcy pracują w 27 destylarniach, od małych rodzinnych po duże przemysłowe, oraz na polach przy zbiorze podstawowego surowca służącego do wytwarzania tequili - niebieskiej agawy. Miejscowość otacza 116 tys. hektarów upraw kaktusa, a turkusowy krajobraz został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Nad całą okolicą góruje wulkan Tequila, którego popioły po erupcji 220 tys. lat temu użyźniły okoliczną glebę.

Agawy uprawiane są w sadach zwanych potreros. Między rzędami kaktusów często sadzi się również kukurydzę i fasolę. Dodatkowe nawadnianie pól nie jest potrzebne, gdyż agawy są naturalnie przystosowane do suchego klimatu. Większość upraw prowadzona jest ręcznie, ponieważ w górskim i kamienistym terenie użycie maszyn jest utrudnione.

Nawet podczas świąt praca nie ustaje. Na jednej z plantacji Ismael, doświadczony żniwiarz (jimador), szczegółowo wyjaśniał PAP tajniki zbioru: "Agawy ścina się po co najmniej ośmiu latach od ich zasadzenia. Im starsza roślina, tym więcej zawiera cukrów. Tequilę wytwarza się z rosnącej przy ziemi bulwy, tzw. pinii. Pinia waży zwykle od 40 do 50 kilogramów. Zdarzają się jednak giganty, których waga przekracza 200 kg. Gdy dojrzeje, zabarwia się na kasztanowo i zostaje ucięta specjalnym narzędziem. Jimador ucina następnie około 200 mięsistych kolczastych liści, które przeznacza się na paszę dla zwierząt lub wyciska się z nich sok i robi z niego maść łagodzącą oparzenia oraz bóle mięśni i stawów". "Agawy dojrzewają w różnym czasie, zbiory więc trwają przez cały rok" - zakończył Ismael, nacierając dłonie aromatycznym kremem.

Dalsze etapy produkcji przedstawiał w destylarni znanej marki tequili, Jose Cuervo, jej pracownik Juan Pablo. "Do produkcji litra tequili potrzeba 7 kg pinii. Oczyszczone bulwy są wolno pieczone w ceglanych piecach przez 38 godzin w temperaturze 85 stopni C. Następnie rozdrabnia się je, wyciska sok i poddaje się go 60-godzinnej fermentacji" - opowiadał. Po destylacji tequila jest bezbarwna i mocna. Aby obniżyć stężenie alkoholu - oficjalnie tequila może zawierać do 45 proc. - dodaje się demineralizowaną wodę.

Następnie tequila dojrzewa w kadziach i dębowych beczkach. "To tutaj nabiera ostatecznego wyglądu i aromatu. Występuje pięć podstawowych gatunków tequili: leżakująca najkrócej blanco, reposado - do dwóch miesięcy, anejo - do trzech lat i extra anejo - do siedmiu lat. Tequila joven to mieszanka wcześniej wymienionych" - tłumaczył Juan w mrocznych i chłodnych piwnicach zakładu.

Alkoholowy napój z agawy (pulque) znany był już od czasów prekolumbijskich. Prawdziwa historia tequili zaczęła się jednak na początku XVII wieku, gdy przybyli tu Hiszpanie zaczęli destylować pulque. Przez długi czas tequila była lokalnym trunkiem, międzynarodową sławę zdobyła w XX wieku.

Oryginalna tequila, wytworzona wyłącznie z agawy, musi być butelkowana w Meksyku i ma oznaczenie Hecho en Mexico. Jedynie tequila z domieszką innych cukrów może być rozlewana poza krajem. Jose Cuervo (nazwa pochodzi od nazwiska założyciela) to jedna z najstarszych marek tequili. Destylarnia, założona w 1758 roku, uchodzi za najstarszą na świecie.

Z Tequili Łukasz Firmanty (PAP)

fir/ ksaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)