Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Meksyk: Senat zgodził się na udział obcych firm w wydobywaniu ropy

0
Podziel się:

Meksykański Senat uchwalił w środę nową ustawę energetyczną,
zezwalającą na udział prywatnych firm - także zagranicznych - w eksploatacji złóż ropy i gazu, co
ma być największa reformą sektora naftowego od czasu jego upaństwowienia w 1938 roku.

Meksykański Senat uchwalił w środę nową ustawę energetyczną, zezwalającą na udział prywatnych firm - także zagranicznych - w eksploatacji złóż ropy i gazu, co ma być największa reformą sektora naftowego od czasu jego upaństwowienia w 1938 roku.

Na mocy ustawy prywatne spółki i koncerny naftowe będą mogły się ubiegać o rządowe kontrakty i licencje na poszukiwanie oraz wydobywanie ropy i gazu - czego dotąd meksykańska konstytucja zabraniała. Firmy te mają działać w Meksyku samodzielnie lub jako partnerzy państwowego giganta naftowego Pemex. Rząd będzie pobierał opłaty i podatki za udzielane obcym podmiotom licencje na prace poszukiwawcze i wydobywcze.

Ustawa zastrzega jednocześnie, że wydobywane w Meksyku ropa i gaz pozostają własnością państwa. Nie uchyla też konstytucyjnego zakazu przyznawania koncesji na eksploatację tych surowców, co jest dla międzynarodowych koncernów energetycznych najdogodniejszą formą współpracy.

Ustawę muszą jeszcze zatwierdzić Izba Deputowanych (czyli izba niższa) oraz 17 spośród łącznie 32 parlamentów stanowych.

Liberalizacja sektora naftowego to jeden z kluczowych elementów programu reform, jaki chce zrealizować urzędujący od grudnia ubiegłego roku nowy prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Ustawę poparły w Senacie rządząca Partia Instytucjonalno-Rewolucyjna (PRI) oraz opozycyjna konserwatywna Partia Akcji Narodowej (PAN), która chce zwiększenia roli kapitału prywatnego w gospodarce.

Z powodu wyczerpywania się złóż wydobycie ropy w Meksyku spadło w ciągu ubiegłych 10 lat o około jedną czwartą, a Pemex nie ma wystarczających środków na poszukiwanie i eksploatację nowych zasobów podmorskich. Podobnie przedstawia się sytuacja z gazem łupkowym.(PAP)

dmi/ kar/

15268134 15269336 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)