Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Memoriał wznowi działalność w Czeczenii

0
Podziel się

Rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał zdecydowała się wznowić
działalność w Czeczenii, zawieszoną 15 lipca po śmierci Natalii Estemirowej - jednej z jego
głównych współpracownic. Ciało aktywistki organizacji znaleziono z ranami postrzałowymi w
Inguszetii, republice sąsiadującej z Czeczenią.

bEgXLyhx

Rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał zdecydowała się wznowić działalność w Czeczenii, zawieszoną 15 lipca po śmierci Natalii Estemirowej - jednej z jego głównych współpracownic. Ciało aktywistki organizacji znaleziono z ranami postrzałowymi w Inguszetii, republice sąsiadującej z Czeczenią.

"Wznawiamy naszą działalność w Czeczenii, choć ta decyzja nie była łatwa" - powiedział przewodniczący Memoriału Oleg Orłow na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

"Konsultowaliśmy się z naszymi członkami na Kaukazie i podejmiemy nasze zadania nie samodzielnie, a razem z Amnesty International, Human Rights Watch, Ligą Praw Człowieka, Grupą Helsińską i wszystkimi obrońcami praw człowieka" - oznajmił.

bEgXLyhz

W środę w Strasburgu Orłow wraz z Siergiejem Kowaliowem i Ludmiłą Aleksiejewą odebrał tegoroczną Nagrodę imienia Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznaną przez Parlament Europejski organizacji Memoriał i wszystkim innym obrońcom praw człowieka w Rosji.

Memoriał został założony pod koniec lat 80. jako inicjatywa mająca doprowadzić do budowy centrum pamięci ofiar represji stalinowskich. Na czele organizacji stanął Andriej Sacharow. Po rozpadzie Związku Radzieckiego Memoriał rozszerzył działalność i stał się organizacją praw człowieka, która propaguje "dojrzałe społeczeństwo obywatelskie i demokrację opartą na zasadzie państwa prawa" i w ten sposób chce zapobiegać powrotowi do totalitaryzmu. Memoriał zabiega o przestrzeganie fundamentalnych praw człowieka w Czeczenii i państwach poradzieckich, takich jak Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, Tadżykistan, Mołdawia, Rosja i Ukraina.

Nagroda na rzecz wolności myśli im. Andrieja Sacharowa przyznawana jest przez PE od 21 lat osobom i organizacjom, które - tak jak rosyjski patron nagrody - stawały w obronie praw człowieka, walczyły z prześladowaniami i niesprawiedliwością. (PAP)

jo/ kot/ icz/ ro/

bEgXLyia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)