Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MEN chce nowelizacji ustawy dot. zbierania danych osobowych uczniów

0
Podziel się:

MEN proponuje nowelizację ustawy dotyczącej nowego Systemu Informacji
Oświatowej, w którym zbierane są dane osobowe uczniów. Resort chce przedłużyć równoczesne
funkcjonowanie "starego" i "nowego" systemu, tak by można było prawidłowo wydawać pieniądze na
oświatę.

MEN proponuje nowelizację ustawy dotyczącej nowego Systemu Informacji Oświatowej, w którym zbierane są dane osobowe uczniów. Resort chce przedłużyć równoczesne funkcjonowanie "starego" i "nowego" systemu, tak by można było prawidłowo wydawać pieniądze na oświatę.

Minister edukacji - jak poinformowało w piątek MEN - skierowała projekt nowelizacji w tej sprawie do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Resort wyjaśnia, że nowelizacja jest konieczna, ponieważ przedłuża się "proces potwierdzania poprawności danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli". Są one przekazywane przez szkoły do opracowywanego przez MEN nowego Systemu Informacji Oświatowej (SIO), a przedłużanie sprawdzania tych danych utrudnia podział pieniędzy na oświatę.

"Zaproponowane w projekcie zmiany zmierzają do zapewnienia dalszego funkcjonowania +starego+ SIO oraz możliwości wykorzystania danych z niego w celu podziału części oświatowej subwencji ogólnej na lata 2014-2016. Poprzez wydłużenie równoległego funkcjonowania +starego+ i +nowego+ SIO zostaną stworzone warunki do bezpiecznego podziału części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2017 na podstawie danych zgromadzonych w +nowym+ SIO" - podał resort.

MEN proponuje, by nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2014 r.

W nowym SIO, który jest wdrażany od maja 2013 r., obok danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych oraz o nauczycielach znajdują się m.in. dane indywidualne o uczniach. Nową ustawę o SIO Sejm uchwalił w kwietniu 2011 roku. Ze względu na zakres i rodzaj zbieranych danych, ustawa wzbudziła kontrowersje w niektórych środowiskach, m.in. w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, i w ubiegłym roku została znowelizowana.

Nowela zagwarantowała zwiększenie anonimowości danych gromadzonych w SIO dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej, udzielanej uczniom przez szkoły i poradnie. Tzw. dane wrażliwe są zbierane wyłącznie wtedy, gdy wyrazi na to zgodę rodzic ucznia. Ustawa uzyskała pozytywną opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. MEN zapewnia, że zbieranie danych uczniów przeprowadzane jest zgodnie z wszelkimi zasadami ochrony danych osobowych.

System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 r. Podczas prac nad ustawą o nowym SIO w 2011 r. resort edukacji tłumaczył, że wcześniejszy system z punktu widzenia obowiązujących standardów był przestarzały. Według resortu edukacji nowy i nowoczesny System Informacji Oświatowej ułatwi zarządzanie oświatą, w tym zoptymalizuje wydatki, m.in. subwencja oświatowa będzie kierowana do samorządów w precyzyjnie ustalonej wysokości. (PAP)

nno/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)