Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN: nauczanie w małych w przedszkolach takie jak w tradycyjnych placówkach

0
Podziel się:

Nie tylko w przedszkolach i oddziałach
przedszkolnych w szkołach podstawowych, ale także w małych
przedszkolach, punktach przedszkolnych czy klubach przedszkolaka
realizowana będzie cała podstawa programowa wychowania
przedszkolnego - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nie tylko w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, ale także w małych przedszkolach, punktach przedszkolnych czy klubach przedszkolaka realizowana będzie cała podstawa programowa wychowania przedszkolnego - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak przekazał PAP Departament Komunikacji Społecznej MEN, taką zmianę wprowadza podpisana przez minister edukacji Katarzynę Hall w ubiegłym tygodniu nowelizacja rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Oznacza to, że dzieci kończące edukację przedszkolną będą na takim samym poziomie przygotowania do podjęcia nauki w szkole niezależnie czy chodziły do tradycyjnego przedszkola, czy też uczęszczały na zajęcia w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych.

"W efekcie zmiany, od 1 września 2009 r. będzie możliwe realizowanie przez dzieci 5-letnie rocznego przygotowania przedszkolnego nie tylko w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, ale także w innych formach wychowania przedszkolnego" - czytamy w komunikacie MEN.

W nowelizacji rozporządzenia określono również minimalny dzienny i tygodniowy wymiar godzin zajęć, w ramach których jest realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Liczba godzin zajęć, w czasie których realizowana jest podstawa programowa w innych formach wychowania przedszkolnego, zależy od liczebności dzieci w danej placówce.

I tak zajęcia w punktach i zespołach przedszkolnych mogą być realizowane w grupach liczących od 3 do 25 dzieci. Minimalny dzienny wymiar zajęć, w czasie których realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego, wynosi 3 godziny, a minimalny tygodniowy wymiar godzin tych zajęć wynosi: w grupie liczącej od 3 do 15 dzieci - 12 godzin, w grupie liczącej od 16 do 19 dzieci - 16 godzin, w grupie liczącej od 20 do 25 dzieci - 20 godzin.

Jak mówiła w marcu tego roku w Sejmie minister edukacji Katarzyna Hall wzrasta liczba przedszkoli i przedszkolaków; w ciągu ostatniego roku powstało 636 alternatywnych, małych przedszkoli i 335 przedszkoli tradycyjnych. Podała, że w 2007 r. w przedszkolach było 36 proc. 3-latków, obecnie jest 41 proc.; zwiększyła się też liczba 4-latków z 48 do 53 proc. i 5-latków z 57 do 64 proc.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, od 2011 r. wprowadzony będzie obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego dla wszystkich dzieci 5-letnich, przy czym już od września 2009 r. samorządy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim pięciolatkom, których rodzice będą tego chcieli. (PAP)

dsr/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)