Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN: nauczyciel kontraktowy będzie mógł być wicedyrektorem szkoły

0
Podziel się:

Wicedyrektorem publicznych szkół i przedszkoli będą mogli zostać nie tylko
nauczyciele dyplomowani i mianowani, ale także kontraktowi - zdecydowała minister edukacji
Katarzyna Hall, podpisując rozporządzenie w sprawie wymagań, jakie powinna spełnić osoba kierująca
placówką oświatową. Informację o złożeniu podpisu przez minister podało MEN na swojej stronie
internetowej.

Wicedyrektorem publicznych szkół i przedszkoli będą mogli zostać nie tylko nauczyciele dyplomowani i mianowani, ale także kontraktowi - zdecydowała minister edukacji Katarzyna Hall, podpisując rozporządzenie w sprawie wymagań, jakie powinna spełnić osoba kierująca placówką oświatową. Informację o złożeniu podpisu przez minister podało MEN na swojej stronie internetowej.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia napisano, że dotychczasowe rozporządzenie nie precyzowało, jaki nauczyciel może zajmować stanowisko wicedyrektora przedszkola lub placówki, w związku z czym w praktyce istniały wątpliwości, czy stanowisko to może zostać powierzone nauczycielowi kontraktowemu. Nowe rozporządzenie rozwiewa te wątpliwości.

Nową regulację krytykują Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Ich zdaniem przepis jest zbyt liberalny i stawia pod znakiem zapytania konieczność zdobywania przez nauczycieli kolejnych stopni awansu zawodowego. W swoich opiniach do projektu zwracały uwagę, że może dojść do sytuacji, gdy dyrektorem będzie osoba niebędąca nauczycielem, a jego zastępcą osoba, która jest tylko nauczycielem kontraktowym, co może się odbić na poziomie nauczania w danej szkole.

W nowym rozporządzeniu rozszerzono też katalog warunków uniemożliwiających sprawowanie stanowiska kierowniczego w publicznej szkole lub przedszkolu. Do tej pory osoba ubiegająca się o takie stanowisko lub zajmująca je nie mogła być ukarana karą dyscyplinarną, nie mogła mieć zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi oraz nie mogło się wobec niej toczyć postępowanie karne. Teraz stanowiska kierowniczego nie mogła sprawować także osoba, wobec której toczy się postanowienie o ubezwłasnowolnienie.

Wobec dyrektorów niebędących nauczycielami zrezygnowano zaś z wymogu posiadania wykształcenia i przygotowania zawodowego odpowiadającego kierunkowi kształcenia w szkole lub zakresowi zadań placówki, na rzecz wymogu posiadania odpowiedniego wykształcenia w zakresie zarządzania. Wprowadzono też wymóg posiadania obywatelstwa polskiego bądź innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)

dsr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)