Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edukacja w polsce
13.03.2013 09:35

MEN odpowiada na zarzuty Kaczyńskiego

Odpowiedź MEN na zarzuty Kaczyńskiego opublikowano około północy na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

W latach 2008-2012 zamknięto nie 4685 szkół, ale 2037 - informuje MEN na stronie internetowej rządu w odpowiedzi na zarzuty Jarosława Kaczyńskiego. Słowa prezesa PiS to _ rażąca nieścisłość _ - podkreśla MEN.

Odpowiedź MEN na zarzuty Kaczyńskiego skierowane do rządu w ubiegłym tygodniu podczas debaty nad konstruktywnym wotum nieufności wobec rządu premiera Donalda Tuska, opublikowano około północy na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rząd podkreśla, że w wystąpieniu prezesa PiS znalazło się _ wiele rażących nieścisłości, mniejszych przekłamań i fałszywych tez _. W dziedzinie edukacji za przykład _ rażącej nieścisłości _ rząd uznał wypowiedź Kaczyńskiego dotyczącą liczby zlikwidowanych szkół.

_ - Jarosław Kaczyński powiedział, że w latach 2008-2012 zamknięto 4685 szkół. W rzeczywistości było ich 2037. Przy okazji prezes PiS postawił fałszywą tezę, że "mamy wielki proces zwijania polskich szkół", przekraczający potrzeby wynikające z niżu demograficznego. Tymczasem już rząd PiS był przekonany o potrzebie zmiany sieci szkół. Tylko w roku szkolnym 2006/2007, czyli za rządów PiS, liczba szkół zmniejszyła się o 653 w stosunku do poprzedniego roku. Dla porównania: od roku szkolnego 2008/2009 średnio ubywało 407 szkół rocznie _ - zwraca uwagę MEN.

MEN przywołuje też zarzut Kaczyńskiego dotyczący tego, że rząd nie zrobił nic ze szkołami zawodowymi. _ - Przecież w 2011 roku uchwalona została reforma kształcenia zawodowego, przy poparciu wszystkich klubów parlamentarnych, bez głosów sprzeciwu ze strony posłów PiS. Po zmianach, zgodnie z oczekiwaniami pracodawców i potrzebami rynku pracy, kształcenie odbywa się w 193 zawodach _ - argumentuje resort.

Resort edukacji nie zgodził się również z zarzutami prezesa PiS o tym, że pogarszają się wyniki nauczania polskich uczniów; że cyfryzacja w szkołach odniosła niepowodzenie, że w szkołach wzrasta przemoc, a rząd godzi w funkcję szkoły, która wiąże się z budowaniem tożsamości narodowej.

Za fałszywe rząd uznał też słowa prezesa PiS o tym, że zmniejszane są wydatki na naukę i szkolnictwo wyższe. _ - To kolejna nieprawda. - W 2008 roku na naukę przeznaczono 4,2 mld zł, a w 2013 roku już 6,5 mld zł. W 2008 roku na szkolnictwo wyższe przekazano 10,7 mld zł, a w 2013 roku 13,6 mld zł. Rząd zagwarantował też podwyżki dla nauczycieli akademickich. W tym roku ich pensje wzrosną o 9 proc., a do 2015 roku w sumie o 30 proc. _ - czytamy na stronie internetowej rządu. Podano tam też, że od 2009 r. systematycznie wzrasta dotacja na pomoc materialną dla studentów i doktorantów.

Czytaj więcej w Money.pl
"6-latek poradzi sobie w szkole". On tak uważa 1 września 2013 r. do pierwszych klas szkół podstawowych pójdzie około 30 proc. dzieci sześcioletnich. Za rok, czyli 1 września 2014 r. pójdzie cały rocznik sześciolatków i około 70 proc. rocznika starszego.
E-podręczniki powinny być bezpłatne. Uda się? Za największą zaletę tworzonych e-podręczników nauczyciele uznają interaktywne ćwiczenia, które pomogą utrwalić uczniom omawiany materiał.
Rodzice nie będą mieli prawa wglądu w... Pełnoletni uczniowie powinni móc zastrzec dostęp do swoich ocen - uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Tagi: edukacja w polsce, men, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz