Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN ogłosiło konkurs na organizację olimpiad

0
Podziel się:

MEN ogłosiło konkurs na organizację i przeprowadzenie olimpiad w trzech
kolejnych edycjach, czyli na lata szkolne 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013. Jest to zgodne z
porozumieniem zawartym w lutym między resortem a dotychczasowymi organizatorami olimpiad.

MEN ogłosiło konkurs na organizację i przeprowadzenie olimpiad w trzech kolejnych edycjach, czyli na lata szkolne 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013. Jest to zgodne z porozumieniem zawartym w lutym między resortem a dotychczasowymi organizatorami olimpiad.

Zgodnie z warunkami konkursu na organizację olimpiad zatwierdzonych przez MEN (czyli takich, których laureaci i finaliści są zwolnieni z egzaminów maturalnych lub pisemnych egzaminów zawodowych; w grupie tej jest 17 olimpiad przedmiotowych i 10 tematycznych), oferty mogą składać: szkoły wyższe, placówki naukowe, stowarzyszenia naukowe, stowarzyszenia zawodowe oraz inne podmioty prowadzące statutową działalność oświatową lub naukową.

Termin składania ofert upływa 8 czerwca.

Ocena ofert będzie dwuetapowa i obejmie ocenę formalną oraz ocenę merytoryczną. Przeprowadzi ją komisja ministerstwa edukacji. Wyłonieni organizatorzy dostaną środki w formie dotacji celowej.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o finansach publicznych, od obecnego roku szkolnego organizatorzy olimpiad muszą brać udział w konkursach na ich organizowanie. Takie rozwiązanie jest konieczne, gdyż zdecydowana większość organizatorów to stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. Na potrzebę wprowadzenia takiego rozwiązania wskazywała w swoich zaleceniach Najwyższa Izba Kontroli.

Nowe przepisy od początku roku były krytykowane przez organizatorów olimpiad, którzy wręcz zagrozili, że nie będą ich dalej organizować, jeśli przepisy nie ulegną zmianie. Napisali w tej sprawie list protestacyjny do premiera Donalda Tuska.

W efekcie w lutym doszło do serii spotkań minister edukacji Katarzyny Hall i przedstawicieli środowisk akademickich i szkolnych, w tym organizatorów olimpiad. Zawarto porozumienie, zgodnie z którym konkursy przeprowadzane będą raz na trzy lata, a nie co roku. Ustalono też, że instytucje organizujące olimpiady nie będą musiały np. rozliczyć pierwszej transzy otrzymanych pieniędzy, aby otrzymać środki na następną, tak by nie zaburzać przebiegu rozpoczętych olimpiad.

Aby uniknąć konfliktu w przyszłości, minister edukacji zaproponowała także, by przedstawiciele środowiska naukowego wspólnie z MEN wypracowywali procedury konkursowe.

Olimpiady przedmiotowe to coroczne konkursy dotyczące wybranej dziedziny wiedzy (jest ich blisko 40) przeznaczone dla uczniów najstarszych klas szkół ponadgimnazjalnych. W większości mogą brać udział również osoby młodsze.

Każda olimpiada składa się zazwyczaj z trzech etapów. I etap organizowany jest na poziomie szkoły. II etap ma zasięg regionalny (np. wojewódzki), biorą w nim udział najlepsze osoby z regionu. III etap - finałowy, to rywalizacja na poziomie krajowym. Zdobycie tytułu finalisty olimpiady, zatwierdzonej przez MEN, zwalnia z konieczności zdawania egzaminu maturalnego z danego przedmiotu oraz zapewnia 100 proc. pkt. z matury na poziomie rozszerzonym (pod warunkiem, że uczeń wybrał dany przedmiot na maturze). (PAP)

dsr/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)