Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN: środki na organizacje olimpiad przedmiotowych niezmniejszone

0
Podziel się:

Środki na organizacje olimpiad przedmiotowy dla uczniów nie są w tym roku
mniejsze niż były w ubiegłym, zmienił się tylko sposób finansowania olimpiad - poinformowała w
czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

Środki na organizacje olimpiad przedmiotowy dla uczniów nie są w tym roku mniejsze niż były w ubiegłym, zmienił się tylko sposób finansowania olimpiad - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

Odpowiadała ona na pytania posłów PiS Sławomira Kłosowskiego i Witolda Czarneckiego o finansowanie olimpiad przedmiotowych.

"Olimpiady w Polsce mają wieloletnią tradycję. Pozwalają na odkrywanie, rozwijanie talentów i uzdolnień uczniów, są elementem pracy z uczniem zdolnym, są jednym z mocniejszych ogniw wspierania uzdolnień uczniów. Wszystko to dzieje się dzięki wiedzy i wieloletniej pracy organizatorów olimpiad, którzy działają w formie stowarzyszeń i towarzystw naukowych zrzeszających naukowców i pracowników wyższych uczelni, nauczycieli" - mówiła Szumilas.

Podkreśliła, że minister edukacji bardzo szanuje i wysoko ceni kilkudziesięcioletni dorobek olimpiad naukowych. "Zasługi komitetów organizujących olimpiady są niekwestionowane" - dodała.

Zaznaczyła, że zmiany w sposobie finansowania były konieczne - są konsekwencją nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych. Przypomniała, że zdecydowana większość organizatorów olimpiad to stowarzyszenia i towarzystwa naukowe stąd konieczność organizacji konkursów na organizacje olimpiad. Dodała, że na potrzebę wprowadzenia takiego rozwiązania wskazywała też Najwyższa Izba Kontroli.

Jak mówiła Szumilas, w latach ubiegłych organizatorzy olimpiad dostawali środki z budżetu w dwóch transzach: na początku roku na II i III etap olimpiady, czyli dokończenie trwającej, zaś na jesieni na organizację olimpiady w kolejnym roku szkolnym. W tym roku - tak jak w poprzednich - przekazywane już są środki na dokończenie trwających; środki na olimpiady w roku szkolnym 2009-2010 przekazane będą po zakończeniu konkursów na ich organizację. Konkursy te będą ogłoszone niedługo.

Wiceminister zaznaczyła, że konkursy nie będą dotyczyły tylko jednej edycji olimpiad, lecz dwóch kolejnych, tak by nie było trzeba przeprowadzać ich co roku.

Szumilas poinformowała, że organizatorzy olimpiad zostali w ubiegłym roku uprzedzeni o zmianie sposobu ich finansowania.

Olimpiady przedmiotowe to coroczne konkursy dotyczące wybranej dziedziny wiedzy (jest ich blisko 40) przeznaczone dla uczniów najstarszych klas szkół ponadgimnazjalnych. W większości mogą brać udział również osoby młodsze.

Każda olimpiada składa się zazwyczaj z trzech etapów. I etap organizowany jest na poziomie szkoły. II etap ma zasięg regionalny (np. wojewódzki), biorą w nim udział najlepsze osoby z regionu. III etap - finałowy to rywalizacja na poziomie krajowym. Zdobycie tytułu finalisty olimpiady zatwierdzonej przez MEN zwalnia z konieczności zdawania egzaminu maturalnego z danego przedmiotu oraz zapewnia 100 proc. pkt z matury na poziomie rozszerzonym (pod warunkiem, że uczeń wybrał dany przedmiot na maturze).

Na początku lutego organizatorzy olimpiad wystosowali list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym zagrozili likwidacją olimpiad o ile nowe zasady ich organizacji i finansowania pozostaną niezmienione. Na przyszły tydzień zaplanowane jest spotkanie przewodniczących olimpiad z kierownictwem MEN. (PAP)

dsr/ la/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)