Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MEN: wzrasta liczba przedszkoli i przedszkolaków

0
Podziel się

W ostatnich latach wzrosła liczba przedszkoli, punktów przedszkolnych i
zespołów wychowania przedszkolnego, wzrosła także liczba dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym
- powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski.

bEiPZMyJ

W ostatnich latach wzrosła liczba przedszkoli, punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego, wzrosła także liczba dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski.

Zaznaczył, że jeśli tendencja ta zostanie zachowana, to przed 2020 r. osiągnięty będzie planowany wskaźnik objęcia wychowaniem przedszkolnym 90 proc. dzieci.

Włodkowski odpowiadał na pytania posłanek PO Izabeli Leszczyny i Haliny Rozpondek w sprawie funkcjonowania systemu wychowania przedszkolnego w Polsce.

bEiPZMyL

Poinformował, że z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, iż w tym roku szkolnym w porównaniu z 2008 r. o 800 wzrosła liczba publicznych i niepublicznych punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego. W tym samym czasie powstały 462 nowe przedszkola. Zwiększyła się również o 722 liczba oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Wiceminister podkreślił, że towarzyszył temu wzrost odsetka dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Według niego, gdy obecny rząd obejmował władzę wychowaniem przedszkolnym objętych było 44,3 proc., a na terenach wiejskich - 23,1 proc., obecnie zaś takim wychowaniem objętych jest 59,7 proc., a na wsi - 31,6 proc., czyli wzrost wyniósł w skali kraju 15 proc, a na obszarach wiejskich 8,5 proc.

"Podobnie sytuacja przedstawia się w odniesieniu do poszczególnych roczników dzieci" - powiedział wiceminister. Poinformował, że w 2007 r. w przedszkolach było 36,1 proc. trzylatków, 48,1 proc. - czterolatków i 57,8 proc. - pięciolatków. Obecnie wychowaniem przedszkolnym objętych jest 45,7 proc. trzylatków, 59,4 proc. - czterolatków i 74,8 proc. - pięciolatków.

"W okresie działania obecnego rządu liczba dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym wzrosła o blisko 95 tys." - zaznaczył.

bEiPZMyR

Włodkowski przypomniał, że tworzenie i prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym samorządów finansowanym z ich budżetów własnych, jednocześnie upowszechnienie wychowania przedszkolnego jest jednym z zadań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Samorządy mogą starać się o środki na tworzenie tzw. alternatywnych form wychowania przedszkolnego (tj. punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego) z IX Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, gdzie wymagany wkład własny to 15 proc., reszta zaś pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wiceminister przypomniał także, że na ten cel w perspektywie 2007-2013 zaplanowano ponad 243 mln euro. "Do chwili obecnej podpisano umowy na 40 proc. tych środków" - powiedział. "W 2009 r. wydatkowano 188 mln 346 tys. zł, przy zawarciu umów w wysokości blisko 230 mln zł" - dodał.

Jak mówił Włodkowski, liczba miejsc w przedszkolach dla dzieci młodszych zwiększy się w najbliższych latach w związku ze stopniowym obniżaniem wieku obowiązku szkolnego i rozpoczynaniem nauki w szkołach przez dzieci sześcioletnie. (PAP)

bEiPZMyS

dsr/ la/ jra/

bEiPZMzm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)