Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 19:50

Mendez: Hiszpania zaskoczona obniżeniem ratingu Portugalii

Hiszpańska minister gospodarki i finansów Elena Salgado Mendez powiedziała w środę, że jest zaskoczona obniżką ratingu Portugalii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Hiszpańska minister gospodarki i finansów Elena Salgado Mendez powiedziała w środę, że jest zaskoczona obniżką ratingu Portugalii.

Firma ratingowa Moody's obniżyła we wtorek rating długoterminowych portugalskich obligacji rządowych do poziomu "śmieciowego", czyli Ba2.

Agencja AFP zauważa, że Hiszpania - bliski sąsiad i partner gospodarczy pogrążonej w kryzysie Portugalii - może teraz obawiać się tzw. efektu domina.

W ostatnich miesiącach Hiszpania jest na celowniku inwestorów, bowiem zdaniem ekspertów może być następnym krajem, który będzie potrzebował międzynarodowej pomocy.

"Niektóre argumenty Moody's były zaskoczeniem" - mówiła Salgado w wywiadzie udzielonym AFP. Jej zdaniem przedwczesne są spekulacje o tym, że ok. od połowy 2013 roku Portugalia może mieć trudności z finansowaniem się na rynkach.

Minister podkreśliła, że "sytuacja Hiszpanii nie ma nic wspólnego" z tym, co dzieje się w Portugalii.

Zaznaczyła, że "nie oceniamy komunikatów agencji ratingowych dotyczących innych krajów". Przyznał jednak: "to prawda, że (w Portugalii - PAP) dane dotyczące ograniczenia deficytu (...) były trochę gorsze niż przewidywano".

Hiszpania za priorytet uznała ograniczenie deficytu, który w 2009 r. wzrósł do 11,1 proc. PKB, a w 2010 r. spadł do 9,24 proc. Socjalistyczny rząd planuje, że w 2013 r. wyniesie on 3 proc.

Według agencji Portugalia prawdopodobnie będzie potrzebowała drugiego pakietu ratunkowego. Kraj ten otrzymał w tym roku pomoc w wysokości 78 miliardów euro. Większość z tej kwoty dały kraje strefy euro, a część Międzynarodowy Fundusz Walutowy. (PAP)

jhp/ ro/ amac/ gma/

9342096 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz