Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Merkel: chcemy być najsilniejszym kontynentem na świecie

0
Podziel się

Chcemy być najbardziej kreatywnym i
najsilniejszym kontynentem na świecie; musimy zwalczać
biurokrację, walczyć o innowacje - mówiła kanclerz Niemiec Angela
Merkel w środę w Warszawie podczas kongresu Europejskiej Partii
Ludowej.

bEiiHefF

Chcemy być najbardziej kreatywnym i najsilniejszym kontynentem na świecie; musimy zwalczać biurokrację, walczyć o innowacje - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę w Warszawie podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej.

Jak podkreśliła, Europa powinna wyjść z obecnego kryzysu silniejsza. "Taki kryzys oznacza nowe rozdanie na świecie. Chcemy być najbardziej kreatywnym i najsilniejszym kontynentem na świecie. Musimy zwalczać biurokrację, walczyć o innowację" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że UE musi działać solidarnie. "Nawet Niemcy liczące 80 milionów mieszkańców nie są w stanie zrobić zbyt wiele w świecie, który zamieszkuje 6 miliardów ludzi. Mamy silny głos i możemy wiele zdziałać na rzecz tego, żeby w sposób bardziej ludzki kształtować nasze otoczenie" - zaznaczyła.

bEiiHefH

Odnosząc się do Traktatu Lizbońskiego, Merkel powiedziała, że Unia potrzebuje traktatu, który jasno określi, za co odpowiada Europa, za co odpowiadają poszczególne kraje. "Potrzebujemy traktatu, który będzie się opierał na zasadzie subsydiarności" - podkreśliła.

Nawiązując do procesu rozszerzenia Unii Europejskiej, Merkel powiedziała: "wreszcie nadszedł czas na to, aby powiedzieć: jesteśmy wielką rodziną; jest to rodzina, w której Europejska Partia Ludowa odgrywa ważną rolę". "EPL może być dumna z tego, co osiągnęła w ostatnich latach dla ludzi w Europie" - dodała.

"Nigdy wcześniej w historii krajów europejskich nie było tak długiego okresu pokoju. To jest również zobowiązanie dla nas" - podkreśliła Merkel. Zapewniła, że europejska polityka bezpieczeństwa nie jest skierowana przeciwko NATO. "Jest to nasz wkład w pokój na świecie" - przekonywała.

Kanclerz Merkel powiedziała też, że nie wyobraża sobie lepszego miejsca na organizację tegorocznego kongresu niż Polska. "20 lat temu Solidarność odniosła sukces, udało się obalić system komunistyczny, dzięki temu możemy w swobodzie i pokoju żyć w całej Europie. Nie mogę sobie wyobrazić, że można by wybrać jeszcze lepsze miejsce na ten kongres" - oceniła Merkel. (PAP)

bEiiHefN

laz/ mrr/ ura/ bk/

bEiiHegi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)