Notowania

kryzys
21.11.2008 14:31

Merkel dogadała się z Barroso. W sprawie kryzysu

Kanclerz Niemiec i szef KE porozumieli się ws. unijnego planu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ - Kanclerz Niemiec Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej Jose Barroso są zgodni co do struktury planu pobudzenia gospodarki UE, który przygotowuje Bruksela _ - poinformował rzecznik rządu w Berlinie Thomas Steg.

Rzecznik zapewnił, że Niemcy nie będą zobowiązane do przeznaczenia na unijny pakiet żadnych dodatkowych środków ponad te, które już przewidziały w przyjętym przez rząd w Berlinie i opiewającym na 32 mld euro narodowym planie wsparcia koniunktury gospodarczej.

_ - Dodatkowych obciążeń nie będzie _ - zapewnił Steg.

Według niego w rozmowie telefonicznej Merkel i Barroso sprecyzowali, że priorytet będą mieć podejmowane przez poszczególne kraje UE działania antykryzysowe._ - W tej sprawie panuje zgoda między rządem federalnym a Komisją _ - zapewnił Steg.

Wcześniej Barroso zapowiedział, że plan KE będzie się opierał na _ skoordynowanych środkach przedsięwziętych przez kraje członkowskie, dostosowanych do sytuacji gospodarczej każdego z nich _. Pakiet _ ma dać ukierunkowany, ograniczony w czasie i budżetowy impuls _ europejskiej gospodarce w czasach kryzysu.

Udział w planie będzie dobrowolny i do rządu każdego z krajów członkowskich będzie należała decyzja, jak - w ramach wspólnego planu - pomóc swojej gospodarce zmierzyć się ze skutkami obecnego kryzysu.

Według niemieckiego ministra gospodarki Michaela Glosa pakiet KE miałby opiewać na 130 mld euro. Udział poszczególnych państw miałby wynosić 1 proc. PKB.

Dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ napisał że KE chce zaproponować krajom członkowskim, by spróbowały nadać impuls swym gospodarkom m.in. przez obniżki podatków, np. VAT.Kolejnym pomysłem jest wcześniejsze udostępnienie środków z Europejskiego Funduszu Socjalnego, przewidzianych w budżecie UE do 2013 roku.

Bruksela ma zaproponować również m.in. podwyższenie kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego, by wspierał korzystnymi kredytami małe i średnie przedsiębiorstwa. EIB miałby też w większym stopniu kredytować projekty związane z ochroną środowiska, energetyką i infrastrukturalne.

| Pakiet antykryzysowy UE ma być tematem spotkania kanclerz Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w najbliższy poniedziałek. |
| --- |

* ** ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Europa ma plan na kryzys ]( http://news.money.pl/artykul/europa;ma;plan;na;kryzys,166,0,374694.html )
* [ Kryzys finansowy 2008, zobacz serwis specjalny Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz