Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Merkel poirytowana decyzją Gaucka o rezygnacji z igrzysk w Soczi

0
Podziel się:

Zapowiedź Gaucka została powszechnie uznana za bojkot igrzysk ze względu na naruszenia praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji.

Merkel poirytowana decyzją Gaucka o rezygnacji z igrzysk w Soczi
(ec.europa.eu)

Zaskakująca deklaracja prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, że nie weźmie udziału w olimpiadzie zimowej w Soczi, zirytowała kanclerz Angelę Merkel, starającą się unikać prowokowania prezydenta Rosji Władimira Putina - piszą niemieckie media.

Zapowiedź Gaucka została powszechnie uznana za bojkot igrzysk ze względu na naruszenia praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji. Urząd prezydencki nie zdementował tej interpretacji - pisze w niedzielę tygodnik _ Der Spiegel _.

Zdaniem redakcji zarówno Merkel, jak i niemiecki MSZ, a także koła gospodarcze są _ delikatnie mówiąc niezbyt szczęśliwe _ z powodu postawy Gaucka. Jak twierdzą informatorzy _ Spiegla _, szefowa rządu nie została uprzedzona o decyzji prezydenta, co uznała za _ poważną niegrzeczność _ ze strony głowy państwa.

_ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _ cytuje źródło w urzędzie kanclerskim, które ocenia, że gdyby Merkel wiedziała wcześniej o zamiarach prezydenta, próbowałaby odwieść go od tej deklaracji. Gauck przyczynił się do polaryzacji w stosunkach niemiecko-rosyjskich, której powinno się unikać - twierdzi anonimowy współpracownik kanclerz.

Jak pisze _ Spiegel _, zarówno Merkel, jak i Gauck uważają Putina za polityka, który nie jest w stanie zmodernizować Rosji i skierować jej na bardziej demokratyczny kurs. Szefowa rządu unika jednak prowokowania Putina, zdając sobie sprawę, że wiele problemów międzynarodowych można rozwiązać tylko we współpracy z Rosją.

Gauck pozwolił na to, by jego rezygnacja z podróży do Soczi interpretowana była jako sygnał polityczny, co - zdaniem Merkel - jest błędem, gdyż dezawuuję Moskwę - czytamy w _ Spieglu _.

Zdaniem _ Spiegla _ Gaucka charakteryzuje bardzo emocjonalne podejście do Rosji. Gauck apelował do Rosjan o rozliczenie się ze zbrodni stalinowskich. Putin już dwukrotnie odwołał planowane spotkania z prezydentem Niemiec. _ Po deklaracji Gaucka o odmowie udziału w olimpiadzie Putinowi będzie jeszcze trudniej znaleźć w kalendarzu wolny termin na spotkanie z niemieckim prezydentem _ - konkluduje _ Der Spiegel _.

Rosjanie będą gospodarzami Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, które odbędą się 7-23 lutego 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)