Notowania

rosja
15.07.2010 09:01

Merkel upomina Rosjan: Wyjaśnijcie to

Chodzi o sprawę zabójstwa rosyjskiej obrończyni praw człowieka Natalii Estemirowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*O wyjaśnienie sprawy zabójstwa rosyjskiej obrończyni praw człowieka Natalii Estemirowej zaapelowała do władz Rosji kanclerz Niemiec Angela Merkel. *

Kanclerz przebywa na 12. niemiecko-rosyjskich konsultacjach międzyrządowych w Jekaterynburgu. Na spotkaniu z udziałem firm z obu krajów, w którym uczestniczy prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, Merkel oznajmiła, że sprawa Estemirowej ma wielkie znaczenie. _ - Jest ważne, by kontynuować pracę nad wyjaśnieniem _ jej zabójstwa - oświadczyła kanclerz Niemiec.

Jak przypomina agencja AFP, koledzy zamordowanej działaczki zarzucają władzom Rosji, że nadal nie rozwikłały sprawy, mimo obietnic prezydenta Miedwiediewa, i poza wskazaniem jednego podejrzanego zignorowały inne ślady w śledztwie.

O wyjaśnienie tajemniczej śmierci zaapelowała też do władz w Moskwie międzynarodowa organizacja Amnesty International (AI)._ - Mimo oficjalnych deklaracji, władze nadal muszą dowieść, że śledztwo w sprawie śmierci Natalii Estemirowej jest prowadzone w sposób odpowiedni, efektywny i bezstronny _ - oznajmiła AI w komunikacie. Organizacja wezwała też władze Rosji, by _ zaprzestały nękania _ kolegów Estemirowej.

Estemirowa, przedstawicielka stowarzyszenia Memoriał w Czeczenii, została uprowadzona 15 lipca 2009 roku w pobliżu swego domu w stolicy republiki, Groznym. W kilka godzin później znaleziono ją zabitą w sąsiedniej Inguszetii.

Po tragedii dyrektor Memoriału Oleg Orłow odpowiedzialnością za śmierć działaczki obarczył prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, który - według niego - ponosi polityczną odpowiedzialność za jej zabójstwo, gdyż stworzył w rządzonej przez siebie republice atmosferę strachu. Kadyrow wytoczył z tego powodu Orłowowi dwa procesy, z których jeden działacz Memoriału przegrał.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosja: Zamordowany kolejny obrońca praw człowieka ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;zamordowany;kolejny;obronca;praw;czlowieka,166,0,494502.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz