Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Meszal w BBC: Hamas i Fatah rozmawiają o rządzie jedności narodowej

0
Podziel się:

Radykalny Hamas oraz umiarkowany Fatah prowadzą rozmowy o utworzeniu
palestyńskiego rządu jedności narodowej oraz przygotowują wybory prezydenckie i parlamentarne na
terytoriach palestyńskich - powiedział szef Hamasu Chaled Meszal w czwartek w rozmowie z BBC.

Radykalny Hamas oraz umiarkowany Fatah prowadzą rozmowy o utworzeniu palestyńskiego rządu jedności narodowej oraz przygotowują wybory prezydenckie i parlamentarne na terytoriach palestyńskich - powiedział szef Hamasu Chaled Meszal w czwartek w rozmowie z BBC.

"Prowadzimy konsultacje w sprawie sformowania rządu jedności narodowej. Już trwają przygotowania do wyborów prezydenckich i parlamentarnych (...). Ożywiamy działalność Organizacji Wyzwolenia Palestyny i organizujemy jej spotkania do czasu wyłonienia nowej rady narodowej i komitetu wykonawczego" - powiedział Meszal w programie "Hardtalk".

Dodał, że Hamas musiał opuścić swą siedzibę w Damaszku, ponieważ nie pochwalał działań reżimu prezydenta Baszara el-Asada w obliczu wewnętrznego konfliktu. "Musieliśmy opuścić Damaszek, mimo że reżim wcześniej nas wspierał. W sprawie Syrii poróżniliśmy się również z Iranem" - przyznał.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas i kontrolujący Zachodni Brzeg Jordanu Fatah pozostają w napiętych stosunkach od lipca 2007 roku, kiedy po zwycięstwie wyborczym Hamasu doszło do walk obu ugrupowań i podzielenia rządu Autonomii Palestyńskiej na dwa odrębne ośrodki władzy: w Gazie i w Ramallah.

Konflikt spowodował, że wybory na okupowanych terytoriach palestyńskich były od kilku lat przesuwane. W maju 2011 roku obie frakcje podpisały porozumienie o wznowieniu dialogu, które dotychczas nie zostało wdrożone, jednak sygnały z ostatnich miesięcy mogą świadczyć o stopniowym zacieśnianiu relacji między Hamasem i Fatahem - zauważa BBC.

Obie strony próbują zademonstrować jedność po listopadowej izraelskiej ofensywie przeciwko palestyńskim ugrupowaniom zbrojnym w Strefie Gazy i niemal jednoczesnym przyznaniu Palestynie statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w ONZ. Na początku stycznia Meszal i palestyński prezydent Mahmud Abbas, przywódca Fatahu, przeprowadzili w Kairze rozmowy, które miały ożywić wewnątrzpalestyński dialog i doprowadzić do pojednania ich ugrupowań. 30 stycznia Hamas i palestyńska Centralna Komisja Wyborcza ogłosili zawarcie porozumienia o rejestracji nowych wyborców, co jest kluczową kwestią w procesie pojednania.

Hamas jest przez wiele państw i organizacji, m.in. USA i UE, uważany za organizację terrorystyczną, ponieważ odmawia wyrzeczenia się przemocy i nie przyznaje Izraelowi prawa do istnienia.(PAP)

akl/ kar/

int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)