Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 12:15

Metallica zagra w lipcu na Stadionie Narodowym

Amerykański zespół Metallica 11 lipca 2014 r. wystąpi na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach festiwalu Sonisphere. Muzycy grupy poinformowali, że fani będą mogli poprzez głosowanie wybrać listę wykonywanych utworów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański zespół Metallica 11 lipca 2014 r. wystąpi na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach festiwalu Sonisphere. Muzycy grupy poinformowali, że fani będą mogli poprzez głosowanie wybrać listę wykonywanych utworów.

Na swoje ulubione utwory Metalliki głosować będzie można za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej zespołu. Fani wybierać będą z katalogu 140 piosenek. Głosowanie odbywa się w ramach projektu "Metallica by Request". Muzycy zapowiedzieli już, że podczas koncertu w Warszawie wykonają 17 znanych przebojów oraz jedną nową kompozycję.

"Jesteśmy szczęśliwi, że możemy uwolnić się z czterech ścian studia, by po raz kolejny zagrać dla naszych europejskich, oddanych przyjaciół przez kilka tygodni maja i czerwca" - powiedział perkusista grupy Lars Ulrich cytowany przez organizatora koncertu. "Dodatkowo fakt, że wszyscy nasi fani wybiorą utwory, które zagramy, będzie fantastycznym projektem, kolejnym poziomem zabawy i zdjęciem obowiązku z moich rąk, czyli faceta, który zazwyczaj spisuje setlistę" - dodał.

Sonisphere Festival to jeden z najpopularniejszych festiwali rockowych. Impreza nie jest przypisana do jednego miejsca, odbywa się w różnych miastach europejskich. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2009 r., a zespoły wystąpiły kolejno w Holandii, a następnie w Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Finlandii i Anglii.

Rok później Sonisphere odbył się w 16 miastach, w tym w Warszawie. Kolejne koncerty odbywały się m.in. w Czechach, Szwajcarii, Grecji, Rumunii i Bułgarii. Wśród zapraszanych wykonawców znalazły się takie zespoły jak m.in. Metallica, Iron Maiden, Megadeth, Alice In Chains, Black Label Society, Motoerhead, Anthrax i Slipknot.

Metallica to jeden z najpopularniejszych zespołów heavy-metalowych przełomu lat 80. i 90. Założona przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha grupa zadebiutowała albumem "Kill 'Em All" w 1983 r. Debiutancki krążek Metalliki okrzyknięto narodzinami nowego gatunku muzyki metalowej, trash-metalu. W 1986 r. ukazała się jedna z najpopularniejszych płyt zespołu "Master of Puppets"; w tym samym roku w wypadku autobusu Metalliki, zginął basista Cliff Burton, którego zastąpił młody fan zespołu, Jason Newsted.

W 1991 r. ukazał się tzw. "Czarny album", na którym znalazły się takie przeboje jak "The Unforgiven", "Enter Sandman", "Nothing Else Matters" czy "Sad But True". Płyta sprzedała się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 22 milionów egzemplarzy. W 1999 r. Metallica wystąpiła w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej San Francisco, nagrywając koncertowy album "S&M". W 2001 r. z zespołu odszedł Newsted; nowym basistą Metallicy został Robert Trujillo z grupy Suicidal Tendencies.

Dwa lata później ukazała się kolejna płyta zespołu "St. Anger" a także film dokumentalny, przedstawiający prace nad krążkiem oraz wewnętrzne problemy zespołu i muzyków pt. "Some Kind Of Monster". W 2011 r. Metallica nagrała album "Lulu" we współpracy z legendą amerykańskiej muzyki alternatywnej Lou Reedem. Rok później do sklepów trafił ostatni studyjny krążek formacji "Beyond Magnetic".

Zespół wielokrotnie występował w Polsce. Po raz pierwszy zagrał w katowickim Spodku w 1987 r., następnie występował także w Chorzowie (1991, 2004, 2008), ponownie w Katowicach (1996), Warszawie (1999, 2012). (PAP)

pj/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz